20/03/2023
Brazzers 24 18 11 23 - 76 -
War Gamers 28 21 14 18 - 81 -

Στον πόλεμο καλύτεροι οι "War"!

Οι War Gamers άντεξαν στην μεγάλη προσπάθεια ανατροπής που κατεβαλαν οι Brazzers στην τελευταία περίοδο και επικράτησαν για την Elite κατηγορία της διοργάνωσης, με το 76-81 να είναι το τελικό σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Εξαιρετικός και πραγματικά χωρίς αντίπαλο ο Στέφανος Καραγιάννης στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς πέρα από τα καλάθια που έβαλε στο ανοιχτό γήπεδο, ήταν ανίκητος κάτω από τις δύο μπασκέτες και κύριος υπεύθυνος για το 24-28 με το οποίο οι War έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο. Χρόνης και Παπαϊωάννου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στο καθόλου κακό ξεκίνημα των Brazzers, με το 28 στο παθητικό όμως να θέλει βελτίωση!

Το ήθελαν πολύ, το προσπάθησαν και πολύ και παρά την... κρυάδα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και τα τρίποντα των War με τον Λαζαράκο οδηγό, οι Brazzers έδωσαν τη μπάλα και τις... ευθύνες στο Γιοβάνη, με τον φόργουορντ των γηπεδούχων να τους δικαιώνει και να μειώνει στο 42-49 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο, με πολλές... vintage κινήσεις του!

Γρήγορα κατάλαβαν οι γηπεδούχοι πως με σουτ απο τα 6.75 δεν έβρισκαν... χαΐρι και πήγαν σε ορθολογικές επιλογές, περνώντας τη μπάλα σε Χαλκιόπουλο και Παπαϊωάννου, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο καλάθι (48-50), μέχρι ο Αβραμίδης με εύστοχες βολές και ο Διαμαντής με τρίποντο, υπογράψουν το 53-63 τρίτης περιόδου.

Τεράστια πρσπαθεια κατέβαλαν οι γηπεδούχοι μήπως και καταφέρουν να ανατρέψουν το σκορ, αλλά λίγο οι αστοχία, λίγο κάποιες λάθος επιλογές ή η σιγουριά σε εύκολα καλάθια δεν το επέτρεψαν, με το 76-81 να είναι το τελικό σκορ στο ΓΣΠ ανάμεσα στους Brazzers και τους War Gamers, οι οποίοι δείχνουν να φορτσάρουν πριν τα μεγάλα παιχνίδια των playoff που έρχονται σε λίγο καιρό...

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 33 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Από Brazzers ξεχώρισε ο Δημήτρης Παπαϊωάννου με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/41 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 14/17 βολές, 40 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/43 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 14/23 βολές 46 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Brazzers (Δαρδαμάνης): Αμπάζογλου, Βαρθολομαίος 2, Γιοβάνης 15, Δαρδαμάνης 10, Κατέρης 4, Μπάρμπας, Παπαϊωάννου 26, Χαλκιόπουλος 8, Χρόνης 11.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 19, Διαμαντής 7, Καραγιάννης 33 (18 ριμπ.), Λαζαράκος 12, Μέμεζας, Πάτερος, Παρίσος 7, Ρίπης 3, Σκλαβενίτης.

Τί μας άρεσε : Η κυριαρχία του Στέφανου Καραγιάννη!