07/10/2023
Puebla BC 13 10 15 17 - 55 -
Golden Steak Evosmos 13 15 15 13 - 56 -

Στον πόντο νίκη για τους Golden Steak Evosmou!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο, καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν ότι είχαν προετοιμαστεί πολύ καλά. Οι παίκτες των Puebla, Χασεκίδης, Καπετανιός και Τσίμπουρης, έδειχναν απίστευτη συνεργασία στο γήπεδο και κατάφεραν να διατηρήσουν το σκορ σε ισορροπία, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Golden Steak Evosmou πήραν ένα μικρό προβάδισμα, χάρης στις εξαιρετικές επιδόσεις των Βασιλειάδη, Καφρίτσα και Γιολβάνη. Η ομάδα τους κατάφερε να πετύχει αρκετά καλάθια και να δημιουργήσει μια μικρή απόσταση, με το ημίχρονο να έρχεται στο 23-28 υπέρ των Golden Steak Evosmou.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου ανταγωνιστικό, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να ανταγωνίζονται σκληρά για κάθε πόντο. Οι Puebla προσπάθησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά οι Golden Steak Evosmou διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 38-43 υπέρ τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ένταση ήταν στο κόκκινο. Οι Puebla πίεζαν για να ανατρέψουν το σκορ, ενώ οι Golden Steak Evosmou προσπαθούσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Ο αγώνας έφτασε σε ένα απίστευτα συναρπαστικό φινάλε, με τους παίκτες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό στο γήπεδο. Τελικά, οι Puebla κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο έναν πόντο, αλλά οι Golden Steak Evosmou κράτησαν τη νίκη με σκορ 55-56.

MVP του αγώνα είναι ο Γιάννης Βασιλειάδης ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Για τους Puebla άξιος αναφοράς είναι ο Βασίλης Καπετάνιος ο οποίος έκανε Double Double με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Puebla BC: Λεκομπλές 5 , Πάχτας , Αλεξανδρίδης 6 (2) , Χασεκίδης 18 (2) , Καπετανιος 16 , Τσίμπουρης 10 (1)

Golden Steak Evosmou: Βασιλειάδης 18 (2) , Καλογήρος , Παναγιωτούνης , Κουιμτζής , Λουκίδης 4 , Καφριτσασ 12 (2) , Μαυρένης , Γιαννούσης 10 , Ψαρριάνης , Γιολβάνης 12 (2)