66
Άξονας BC 26 27 15 20 - 88 -
MnP 20 8 16 22 - 66 -

Στο τελικό για ακόμα μια φορά ο Άξονας!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και ανταλλαγή καλαθιών από τις δύο ομάδες. Οι παίχτες του Άξονα έδειξαν την τεχνική τους κατάρτιση και την αποφασιστικότητά τους να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με εξαιρετικές κινήσεις και συνεργασία, κατάφεραν να παραμένουν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, οι παίχτες των MnPδεν έδωσαν εύκολα τη νίκη. Με την ατομική τους ικανότητα και τις εξαιρετικές κινήσεις, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν σκορ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Άξονα να έχει το προβάδισμα, με σκορ 26-20.

Καθώς προχωρούσε το δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Άξονα επέδειξε απίστευτη δυναμική και συγκέντρωση. Οι παίχτες του, επικεντρωμένοι στην άμυνα και στην αποτελεσματική επίθεση, κατάφεραν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, την ίδια στιγμή που οι MnP δεν μπόρεσαν να βάλουν τα καλάθια που ήθελαν και έτσι έμειναν στους 8 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος γεμάτη δυναμική και ανταγωνισμό. Οι παίχτες του Άξονα, Κωστακίδης, Ερμείδης και Τραχανέλης, συνέχισαν να επιδεικνύουν την ταλέντο τους και την ηγετική τους παρουσία στο γήπεδο. Με εξαιρετικές πάσες, ακριβείς εκτελέσεις και άμυνα που θέτει εμπόδια στους αντιπάλους τους, ο Άξονας διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Από την άλλη πλευρά, οι παίχτες των MnP, Καραμπάς και Κεχίδης, προσπάθησαν να ανατρέψουν το ματς με τις ατομικές τους προσπάθειες και τα επιθετικά τους χαρίσματα. Παρόλα αυτά, ο Άξονας κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άξονα να προηγείται με σκορ 68-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η τελευταία ευκαιρία των MnP να πάρουν το κάτι παραπάνω από το παιχνίδι αλλά ο Άξονας έχοντας μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοιες καταστάσεις κράτησε την διαφορά και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 88-66 περνόντας έτσι στον τελικό.

MVP του αγώνα είναι ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 28 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους MnP αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα έιναι ο Νίκος Καραμπάς ο οποίος έκανε double double με 37 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Άξονας BC: Κωστακίδης 28 (3) , Γκάτζιος 3 (1) , Τραχανέλης 18 (6) , Τζιβάνης 11 (1) , Ερμείδης 20 (2) , Κυπριανίδης 5 , Μαργώνης 3 (1)

MnP: Παπαδόπουλος , Λάσκος 5 , Μπασιακούλης 4 , Κεχίδης Θ. 2 , Κιοσέογλου 2 , Στρουζας 5 (1) , Καραμπάς 37 (3) , Μόκκας 4 , Μπουρλετσίκας , Κεχίδης Χ. 7