04/06/2022
Remax Domino 13 22 14 17 - 66 -
Pitser Bironia 28 21 17 27 - 93 -

Στον τελικό οι Pitser Bironia!

Με έναν εμφατικό τρόπο οι Pitser Bironia κατάφεραν να κερδίσουν τους μαχητικούς Remax Domino με τελικό σκορ 66-93 και να εξασφαλίσουν την θέση τους στο μεγάλο τελικό του Winter Thessaloniki Cup 21/22.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι Pitser έχτισαν γερές βάσεις για την νίκη τους καθώς ο γρήγορος ρυθμός που επέβαλλαν σε συνδυασμό με τα αρκετά εύστοχα σουτ κυρίως των Χατζηνικολάου και Χρονόπουλου θα χτίσουν μια αρκετά μεγάλη διαφορά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο οι Remax δεν θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια και έτσι με τις όμορφες ατομικές προσπάθειες του Χουλιάρα αλλά και τα σουτ του Λάμπου θα καταφέρουν να μειώσουν για λίγο την διαφορά , όμως οι Pitser θα βρουν τον τρόπο και θα στείλουν την διαφορά στους 17 πόντους.

Από την αρχή τις τρίτης περιόδου οι Remax άρχισαν να δείχνουν κάποια σημάδια κούρασης τα οποία όμως δεν τους εμπόδισαν από το να παίξουν εξαιρετική άμυνα και να πετύχουν κάποια καλάθια κυρίως με τον Στέλιο Ηλιάδη , αλλά οι φιλοξενούμενοι χάρης τα τρίποντα του Ζωγράφου θα καταφέρουν να διατηρήσουν την διαφορά την οποία είχαν χτίσει από την αρχή του αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν που οι Remax ξέμειναν από ενέργεια και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν άλλο τον ρυθμό που είχε επιβληθεί , έτσι οι Pitser κατάφεραν να φύγουν νικητές από αυτή την μάχη με τελικό σκορ 66-93 και να είναι μια από τις δύο ομάδες του μεγάλο τελικού για τον δεσμό του Κυπέλου.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ονταμπάσογλου ο οποίος άγγιξε το triple double με 7 πόντους και 12 ριμπάουντ και 7 ασιστς.

Για την ομάδα των Remax άξιος αναφοράς είναι ο Δημήτρης Χουλιάρας ο οποίος άγγιξε και αυτός το double double βάζοντας 15 πόντους και μαζεύοντας 9 ριμπάουντ.

Remax Domino: Ράπτης 5 (1) , Χουλιάρας 15 , Λάμπος Χ. 9 (1) , Λάμπος Γ. 16 , Ηλιάδης Π. 8 , Ηλιάδης Σ. 13 , Ηλιάδης Η.

Pitser Bironia: Χατζηνικολάου 20 (4) , Χατζηλιάδης 15 (1) , Ονταμπάσογλου 7 (1) , Χρονόπουλος 24 (3) , Χρυσοχού 3 (1) , Ζωγράφος 24 (6)