11/05/2024
Atlanta Socks 16 8 17 13 - 54 -
Manchester United BC 23 14 16 20 - 73 -

Στον τελικό της Master η Manchester United!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια περίοδος που επικράτησε η ένταση και η ανταγωνιστικότητα. Οι Socks, με τους εξαιρετικούς παίκτες τους, Μαυροκεφαλίδη και Λογοθέτη, προσπάθησαν να αντισταθούν στην ισχυρή ομάδα της Manchester United. Παρόλο που επέδειξαν αξιοπρόσεκτη προσπάθεια, οι Socks βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-23 μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Socks προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να ανταπεξέλθουν στην πίεση της Manchester United. Οι Μαυροκεφαλίδης και Λογοθέτης επέδειξαν εξαιρετική απόδοση, αλλά η ομάδα της Manchester United με τους Γκιφόπουλο και Στεαϊ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ. Μετά το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, η Manchester United προηγούνταν με 24-37, δείχνοντας την δυναμική της στο γήπεδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Socks επέδειξαν αποφασιστικότητα και προσπάθησαν να αντιστρέψουν την τύχη του αγώνα. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Μαυροκεφαλίδη και Λογοθέτη, κατάφεραν να προσεγγίσουν στο σκορ. Παρόλα αυτά, η Manchester United παρέμενε αποτελεσματική στην επίθεση και διατήρησε το προβάδισμα. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Manchester United ηγούνταν με 41-53, δείχνοντας την ανωτερότητά της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η United έδειξε ότι δεν πρόκειται να χάσει την μεγάλη πρόκριση στον τελικό και έτσι με μια τελευταία πίεση έδειξαν τα δόντια τους. Με το τελικό σφύριγμα, η Manchester United πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 54-73.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Γκιφόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 34 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Socks είναι ο Σπύρος Τσαλαγεώργος που πέτυχε και αυτός Double Double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Atlanta Socks: Βούλγαρης 5 (1) , Τεμέλκου , Κεσίσογλου 2 , Βορνίτης 2 , Χατζηκυριακίδης , Κυριακού 5 , Λογοθέτης 17 (3) , Τσαλαγεώργος 10 (1) , Μαυροκεφαλίδης 13 (1)

Manchester United: Καρακώστας Κ. 3 (1) , Δέλλιος , Λαμπρέλλης , Χριστοφιδης , Καρακώστας Α. , Sangaré 8 , Γκιφόπουλος 34 (5) , Λιλης 15 (5) , Στεαϊ 13 (1)