30/10/2022
Powerpuff Boys 17 15 9 8 - 49 -
La Bola De Papel 11 6 7 11 - 35 -

"STOP" στην La Bola De Papel από τους Powerpuff Boys!

Επιστροφή στις νίκες για τους Powerpuff Boys στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την πεντάδα της La Bola De Papel με 49-35 στο κλειστό του Σπάρτακου, αναγκάζοντάς την έτσι στην πρώτη της ήττα!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Powerpuff Boys, καθώς με 7 πόντους του Διάκου, 5 του Σαμοΐλη και τρίποντο του Σταμπουλτζίδη, βρέθηκαν να προηγούνται με 7-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 17-11. Ο Μαύρης με 4 πόντους και ο Κοντίνος με άλλους τόσους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Σταμπουλτζίδη, 6 πόντους του Σαμοΐλη και τρίποντο του Διάκου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 32-17. Μόνος του πάλευε να κρατήσει όρθια την La Bola De Papel σε εκείνο το σημείο ο Μαύρης, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 πόντους του Σταμπουλτζίδη, τρίποντο του Στέργιου και καλάθι του Ραουάτ, οι πράσινοι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας 17 πόντων, 41-24. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ηρωική πεντάδα του Αβούρη να πλησιάσει τον αντίπαλο, παρά τα καλάθια που σημείωσαν οι Οικονόμου και Κοντίνος. Σκορ τρίτης περιόδου 41-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Powerpuff Boys να επικρατούν εύκολα με 49-35, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σαμοΐλη, Σταμπουλτζίδη, Παπαϊωάννου και Διάκου. Για την La Bola De Papel στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μαύρης, Κοντίνος και Τσουκάλης, με τον πρώτο να αποχωρεί τραυματίας 3:00 πριν το φινάλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 10/30 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/22 βολές, 13/40 δίποντα και 0/10 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Powerpuff Boys ο Σταμπουλτζίδης με 16 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 2/4 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της La Bola de Papel ο Μαύρης με 15 πόντους (double-double), 5/8 βολές, 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Διάκου 11 (2), Παπαϊωάννου 2, Παππάς, Σταμπουλτζίδης 16 (3), Σαμοΐλης 13 (1), Ραουάτ, Υφαντής, Στέργιου 3 (1)

La Bola de Papel (Αβούρης): Βιδάλης 2, Κοντίνος 9, Μαύρης 15, Οικονόμου 6, Τσουκάλης 3

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο μέρος των Powerpuff Boys!