03/06/2023
Λύκοι 16 4 10 15 - 45 -
West Side B.C 12 21 12 22 - 67 -

Stop στους Λύκους έβαλαν οι West Side!

Οι West Side πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στον έκτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την έκτη αγωνιστική ανάγκασαν τους Λύκους στην πρώτη τους ήττα, επικρατώντας με 45-67 και έτσι αύξησαν τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος!

Με 5 πόντους του Λέγγα και τριποντάκι του Μπελεχάκη, οι West Side προηγήθηκαν με 2-8 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Σάββα, 4 του Καχριμάνη και έμμεσο τρίποντο του Ιατρού, προσπέρασαν με 16-12!

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου οι West Side κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τρία τρίποντα του Μπελεχάκη, ένα του Πέτρου και 6 πόντους του Τσάγκα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 18-33. Το σκορ του πρώτου μέρους, 20-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Αλέξανδρος Καρακώστας, ενώ νωρίτερα 2 πόντους σημείωσε ο Καχριμάνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αδελφόπουλου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με 5 πόντους του Τσάγκα και τρίποντο του Γαλανόπουλου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 30-45. Δεν μπόρεσαν οι Λύκοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 3 πόντους του Αλέξανδρου Καρακώστα και τους 3 του Καχριμάνη. Σκορ τρίτης περιόδου 30-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι West Side έφτασαν δίκαια στη νίκη με 45-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πέτρου, Τσάγκα, Αδελφόπουλου και Τριανταφυλλίδη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σάββας, Καχριμάνης, Χαροκόπος και Αλέξανδρος Καρακώστας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 20/57 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 15/40 δίποντα και 10/38 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Λύκων ο Σάββας με 17 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 8/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των West Side ο Τσάγκας με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 9/18 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 23 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Λύκοι (Σάββας): Ιατρού 3, Καρακώστας Αλ. 6, Καρακώστας Αν. 2, Σάββας 17, Χαροκόπος 9, Καχριμάνης 8

West Side (Αδελφόπουλος): Τσάγκας 22, Αδελφόπουλος 2, Αθανασιάδης 1, Γαλανόπουλος 3 (1), Λέγγας 9 (1), Μπελεχάκης 14 (4), Πέτρου 12 (3), Τριανταφυλλίδης 4 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν οι West Side!