19/03/2024
Komodo Dragons 15 16 16 18 - 65 -
Paraliers 20 18 17 11 - 66 -

"STOP"  στους Komodo και αναπνέουν ακόμη οι Paraliers!

Ζωντανοί στη μάχη της τέταρτης θέσης του πρώτου ομίλου της Evolution League παραμένουν οι Paraliers, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισαν με μια πεντάδα τους Komodo Dragons με 65-66 και έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί 14 αγώνων των πρασίνων!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Paraliers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς νε 11 πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 5 του Ανδρεδάκη και 4 του Αλέξανδρου Σκόρδου, προηγήθηκαν με 15-20. Ο Κλεφτόγιαννης με τρεις τρίποντες βόμβες τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 πόντους είχε ο Ελ Νταούντ και ένα δίποντο ο Ντάος.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, 21-32, και τελικά με 8 νέους πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 6 του Αλέξανδρου Σκόρδου και 4 του Τσαϊρέλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 31-38. Ο Ρέππας πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των Komodo Dragons από τον Κλεφτόγιαννη στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού και εκείνος εκτέλεσε εύστοχα τρεις φορές από την περιφέρεια, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Βαζαίος.

Ίδιο το σκηνικό του παιχνιδιού και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Αλέξανδρου Σκόρδου και 6 του Τσαϊρέλη, οι Paraliers διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 47-55. Τους "Δράκους" κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Γαϊτανάκη και οι 4 του Ρέππα. Σκορ τρίτης περιόδου 47-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Komodo Dragons έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 7 πόντους του Γαϊτανάκη, 4 του Ρέππα και καλάθι του Βεργόπουλου, προσπέρασαν με 61-56, 4:00 για το φινάλε. Ωστόσο, τα αδέρφια Σκόρδου δεν παράτησαν τόσο εύκολα το παιχνίδι και με 7 πόντους του Αλέξανδρου και 4 του Βασίλη, γύρισαν το παιχνίδι και επικράτησαν με 65-66!

Πολυτιμότερος των Komodo Dragons ο Βαζαίος με 8 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 2/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Paraliers ο Βασίλης Σκορδος με 26 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 8/18 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βαζαίος 8 (2), Γαϊτανάκης 13, Ελ Νταούντ 12 (2), Βεργόπουλος 2, Κλεφτόγιαννης 9 (3), Ρέππας 17 (4), Ντάος 4

Paraliers (Σκόρδος Α.): Σκόρδος Β. 26 (1), Τσαϊρέλης 10, Ανδρεδάκης 5 (1), Σκόρδος Α. 25 (2), Ηλιόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!