10/11/2023
Gangsters 24 19 25 22 - 90 -
Harlems 12 7 15 13 - 47 -

Στο ρελαντί έμειναν αήττητοι οι Gangsters!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι μόλις 5 Harlems γνώρισαν βαριά ήττα από τους πρωτοπόρους Gangsters, οι οποίοι επικράτησαν με το εκκωφαντικό 90-47, φτάνοντας τις 9 διαδοχικές νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Σκοράροντας με τρομερή συνέπεια από τα πρώτα λεπτά και έχοντας τον Νιφόρα (12π.) στη ζώνη του λυκόφωτος, οι Gangsters έχτισαν από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας. Με Δαμίγο (4π.), Μότσιο (4π.) και Σταυρόπουλο (4π.) απάντησαν οι Αμερικάνοι που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Gangsters προστάτεψαν πολύ αποτελεσματικά το καλάθι τους και με επιμέρους 19-7, εκτόξευσαν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα, ρίχνοντας από νωρίς τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκη. Νιφόρας (8π.), Τσιάτσιος (5π.), Μαρκόπουλος (4π.) και Αφουξενίδης (2π.) τράβηξαν κουπί για τους γηπεδούχους, ενώ η ομάδα του Ρουσιώτη βρήκε κάποιες περιορισμένες λύσεις από τους Σταυρόπουλο (5π.) και Μότσιο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 43-19.

Μετά την ανάπαυλα οι Gangsters δεν πάτησαν φρένο. Με πολυφωνία στην επίθεση και βρίσκοντας πολλές λύσεις σε transition καταστάσεις, η ομάδα των Βρύλλη και Κεχρή ήταν καταιγιστική. Στην αντίπερα όχθη, οι Harlems προσπαθούσαν να βελτιώσουν την επιθετική τους εικόνα με καλάθια των Δαμίγου (5π.), Σταυρόπουλου (5π.), Μωυσίδη (3π.) και Μότσιου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 68-34.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Gangsters να φτάνουν σε (φετινό) ρεκόρ επιθετικής παραγωγής, έχοντας το δίδυμο Ντάτσης (6π.) - Μαρκόπουλος (6π.) σε πολύ καλή κατάσταση στο φινάλε. Λίγα πράγματα από τους Harlems που επικεντρώνονται στο προσεχές ματς κυπέλλου, αλλά και στην μεταγραφική τους ενίσχυση που μοιάζει αναγκαία. Άλλη μια εβδομάδα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα για τους Gangsters που συνεχίζουν να τραβούν τα βλέμματα πάνω τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gangsters είχαν 38/58 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 28 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Harlems είχαν 15/43 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 11/14 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νιφόρας με 26 πόντους, έχοντας 13/18 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/10 δίποντα, ¼ τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Gangsters (Βρύλλης-Κεχρής) : Αφουξενίδης 4, Λάιος Β. 13 (1), Λάιος Γ. 4, Μαρκόπουλος 13 (1), Νιφόρας 26, Ντάτσης 12, Σαίτης 4, Τσιάτσιος 10 (1).

Harlems (Ρουσιώτης) : Δαμίγος 14, Μότσιος 12, Μωυσίδης 7 (1), Ρουσιώτης, Σταυρόπουλος 14 (1).

Τι μας άρεσε : Η σοβαρότητα των Gangsters σε ένα ματς που κρίθηκε από πολύ νωρίς.