13/06/2024
N.A. 99ers 17 9 19 10 - 55 -
Friends 16 15 5 22 - 58 -

Στο φινάλε ήταν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν οι Friends!

Μία δύσκολη, αλλά δυνατή νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Friends που το βράδυ της Πέμπτης 13 Ιουνίου επικράτησαν των N.A. 99ers με 55-58. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν «όρθιοι» στις τελευταίες φάσεις, στις οποίες και κρίθηκαν όλα, καθώς όντας ψύχραιμοι στις βολές τους κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 6η νίκη τους στη Summer Development League (6-3). Οι «99ρηδες» από τη μεριά τους δεν αξιοποίησαν το προβάδισμα που πήραν έπειτα από το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε έφυγαν με «άδεια χέρια», πέφτοντας στο 7-3.

Οι 99ers ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και από το 2-5 έφτιαξαν ένα σερί 9-0 ώστε να προηγηθούν με 11-5. Ο Καραμαρούδης ανέβασε απόδοση στη συνέχεια, ενώ ο Σχοινοπλοκάκης βρήκε σκορ από μακριά και έτσι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 13-10. Μάλιστα κατάφεραν να κάνουν το προσπέρασμα όταν ο Καραμαρούδης έγραψε το 15-16, αλλά το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά, μιας και ο Μερμίγκης διαμόρφωσε το 17-16.

Οι Friends «έσφιξαν» την άμυνά τους, ενώ στην άλλη πλευρά βρήκαν καλάθια με Καραμαρούδη και Αλέξανδρο Διαμαντή, με το σκορ να φτάνει στο 19-22. Ο Θεοχάρης μπήκε επίσης στην εξίσωση και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8(18-26). Οι Friends είχαν συνεχώς απαντήσεις στα καλάθια των αντιπάλων τους, όμως οι 99ers βρήκαν τρόπο να ρίξουν την απόσταση στους 5 πόντους πριν το ημίχρονο, με τον Δημάδη να γράφει το 26-31.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον Δημάδη να βγάζει το «όπλο» του πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Κοκκίνη, ο οποίος προσέφερε κι αυτός από το τρίποντο, έφεραν το σκορ στο 35-33. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν καλά στον αμυντικό τομέα και βρήκαν ευκαιρίες επιθετικά, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν οι Μερμίγκης και Καθάριος για το 39-33. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (43-33), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-36 με τη μία βολή του Σακελλαρίδη.

Ο Σακελλαρίδης έκανε καλή δουλειά κοντά στη ρακέτα και οι Friends έριξαν τη διαφορά, λίγο πριν ο Καραμαρούδης τους δώσει το προβάδισμα για το 47-50. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στα τελευταία λεπτά και φαινόταν πως όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Ο Τοκατλίδης έβαλε πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού (54-56), ενώ ο Κοκκίνης με 1/2 βολές έκανε το 55-56. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Σακελλαρίδη να πάει στη γραμμή, εκεί όπου ήταν αλάνθαστος και με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος το σκορ έγραφε 55-58. Οι 99ers είχαν την ευκαιρία να βρουν ένα μακρινό σουτ ισοφάρισης, αλλά ούτε ο Κοκκίνης, ούτε ο Ανδρικόπουλος μπόρεσαν να σημαδέψουν σωστά και έτσι η νίκη πήγε στα χέρια των Friends με το τελικό 55-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καραμαρούδης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τους N.A. 99ers ξεχώρισε ο Μιχαήλ Μερμίγκης με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

N.A. 99ers (Δημάδης): Ανδρικόπουλος, Βασιλάκης 6, Δημάδης 10(5ρ.), Καθάριος 9(1ρ.), Κοκκίνης 10(9ρ.), Μερμίγκης 20(14ρ.)

Friends (Ποντίκης): Διαμαντής Α. 4(3ρ.), Διαμαντής Δ., Θεοχάρης 6(3ρ.), Καραμαρούδης 21(8ρ.), Σακελλαρίδης 13(13ρ.), Σχοινοπλοκάκης 3(1ρ.), Τοκατλίδης 2(7ρ.), Χρυσοσπάθης 9(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του παιχνιδιού!