21/03/2023
Aguanile 23 17 19 4 - 63 -
Γκουρούδες 20 14 17 25 - 76 -

Στους 16 και φέτος οι Γκουρούδες, Κυριακάτικος τελικός για την Agua!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena οι Γκουρούδες έκλεισαν και επίσημα θέση στα Playoffs του Απριλίου, επικρατώντας της Aguanile με 63-76. Μεγάλη εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα πραγματοποίησαν οι Λατίνοι που στρέφουν όλη τους την προσοχή στο Κυριακάτικο do or die παιχνίδι κόντρα στους Athens Crips. Οι Γκουρούδες, που ήταν εκπληκτικοί στην τελευταία περίοδο (4-25), θα περιμένουν λίγες μέρες για να μάθουν τον αντίπαλό τους στη φάση των 16. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με υψηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν και τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό από νωρίς. Ελαφρώς πιο αποτελεσματική παρουσιάστηκε η Aguanile, βασιζόμενη στους Συκαρά (8π.), Ρουκουνάκη (6π.), Αξαμπανόπουλο (5π.), Σιαμπλή (2π.) και Καλαφάτη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι μετέπειτα νικητές παρέμειναν σε απόσταση ενός σουτ, απαντώντας με συνέπεια, χάρη στους Κοτσόλη (6π.), Π. Αχή (5π.), Κ. Αχή (4π.), Γκίκα (3π.) και Οικονόμου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 23-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Λατίνοι διατήρησαν τα ηνία, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ και της δεύτερης περιόδου με 17-14. Με το δίδυμο Αξαμπανόπουλος (6π.) – Σιαμπλής (6π.) να κάνει τη διαφορά και τους Γκέγκιο (3π.) και Ρουκουνάκη (2π.) να τους ακολουθούν, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +6. Οι Γκουρούδες ήταν άστοχοι για τα δεδομένα τους, ενώ μόνο ο Γκίκας (8π.) κατάφερε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι περισσότερες από μία φορές σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 40-34.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Ρουκουνάκη (11π.), αλλά και τους Συκαρά (4π.), Καλαφάτη (2π.) και Σιαμπλή (2π.) η Agua παρέμεινε σε θέση οδηγού. Οι Γκουρούδες, ωστόσο, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει, βρίσκοντας λύσεις από τους Κ. Αχή (7π.), Π. Αχή (4π.), Κοτσόλη (3π.) και Μπαλαούρα (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 59-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες έδειξαν για ποιο λόγο λογίζονται κάθε χρόνο ως μια εκ των ποιοτικότερων ομάδων της διοργάνωσης. Βρίσκοντας επιτέλους ρυθμό πίσω από τα 6,75μ. και κρατώντας πολύ χαμηλά τους αντιπάλους, οι περσινοί φιναλίστ και παλαιότερα πρωταθλητές της Master έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 4-25. Η Aguanile βραχυκύκλωσε επιθετικά και αμυντικά και,  παρά την εξαιρετική της προσπάθεια για κάτι παραπάνω από 30 αγωνιστικά λεπτά, ηττήθηκε με διαφορά 13 πόντων.

Στο τέλος του αγώνα, η Agua είχε 24/55 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι Γκουρούδες είχαν 15/31 δίποντα, 13/44 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αχής με 19 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 6/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάνος Ρουκουνάκης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Aguanile (Γκέγκιος) : Αξαμπανόπουλος 13 (1), Γκέγκιος 3 (1), Καλαφάτης 6, Παπαναγιώτου, Ρουκουνάκης 19 (1), Σιαμπλής 10, Συκαράς 12.

Γκουρούδες (Οικονόμου) : Αχής Π. 14 (2), Αχής Κ. 19 (3), Γκίκας 20 (6), Κοτσόλης 3 (1), Οικονόμου 2.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι παρά την κρισιμότητα του αγώνα η συμπεριφορά των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από υποδειγματική.