14/06/2023
Pink Paper 26 25 25 7 - 83 -
Πασοκlahoma City Thunder 7 17 15 6 - 45 -

Οι Pink Paper στους 16 της Summer Master League!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Pink Paper συνέτριψαν την Πασοκlahoma City Thunder με το εμφατικό 83-45 και προκρίθηκαν στα Playoffs της Summer Master League, αφού οι Αμφιδέξιοι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το υψηλότατο εμπόδιο των αήττητων War Gamers. Έτσι, λοιπόν, η ομάδα του Καμπόσου διασταυρώνεται με την πρωτόπορο του 4ου όμιλου Hood BC σε μια σειρά με ξεκάθαρο φαβορί και αουτσαίντερ. Η ομάδα του Γνάτη, από την άλλη, ολοκλήρωσε τις καλοκαιρινές της υποχρεώσεις και ετοιμάζεται πλέον για την πρώτη της παρουσία στο προσεχές χειμερινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με πατημένο το γκάζι μπήκαν στο παρκέ οι Pink Paper χτίζοντας πολύ μεγάλη διαφορά από νωρίς, κυρίως χάρη στους Μποτσάκο (9π.), Ορφανίδη (8π.), Κοντομίχο (4π.), Καμπόσο (3π.) και Αζάρ (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, αφού μονάχα ο Γνάτης (6π.) κατάφερε να προσφέρει λύσεις εντός πεδιάς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 26-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Πασοklahoma εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη, βρίσκοντας επιθετικό ρυθμό με τους Μπακογιάννη (7π.), Κοτσαμπασάκη (6π.), Κεφαλόπουλο (2π.) και Γνάτη (2π.) να ξεχωρίζουν. Στην αντίπερα όχθη, όμως, οι Pink συνέχισαν να σκοράρουν με τρομακτική συνέπεια και σούπερ πολυφωνία (7 διαφορετικοί σκόρερ), γεγονός που τους έφερε στο +27 στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 51-24.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι Pink Paper ανέβασαν ακόμη περισσότερο το περιφερειακό τους ποσοστό, έχοντας για πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα τους Καμπόσο (6π.), Ορφανίδη (6π.), Μποτσάκο (4π.), Βούλγαρη (3π.), Αζάρ (2π.), Αδαμάκη (2π.) και Κωλέττη (2π.). Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Γνάτης (12π.) ήταν εξαιρετικός σε το σημείο, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα των μετέπειτα νικητών. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 76-39.

Τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού οι Pink είχαν ήδη συλλέξει το Paper που χρειάζονταν. Χαμηλή ήταν η παραγωγικότητα των δύο ομάδων στα τελευταία λεπτά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-6 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pink Paper είχαν 22/44 δίποντα, 12/27 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Πασοκlahoma City Thunder είχε 15/46 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μποτσάκος με 21 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γνάτης με 20 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Pink Paper (Καμπόσος) : Αδαμάκης 8, Αζάρ 4, Βούλγαρης 6 (2), Ζηζόπουλος 2, Καμπόσος 14 (4), Κοντομίχος 8, Κωλέττης 4, Μποτσάκος 21 (2), Ορφανίδης 16 (4).

Πασοκoklahoma City Thunder (Γνάτης) : Γνάτης 20, Δημακόπουλος, Κεφαλόπουλος 6, Κοτσαμπασάκης 9 (1), Μαραβελάκης, Μπακογιάννης 10 (2), Συρίγος.

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών.