19/03/2022
Aladalon 9 12 16 8 - 45 -
Παντοφlakers 12 4 14 14 - 44 -

Στους «32» και τώρα Uncle Drew για τους Aladalon!

Την πρόκριση τους στην φάση των «32» του Basketaki Cup πήραν οι Aladalon, που κέρδισαν τους Παντοφlakers στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 45-44 και πλέον θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους κόντρα στους Uncle Drew!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές. Οι Παντοφlakers, ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 12-9 με τον Μίλτο Πατσίκα να σημειώνει 5 πόντους. Στον αντίποδα, για τους Aladalon 7 έβαλε ο Χρήστος Μιχαηλίδης που έπαιζε μόνος στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Aladalon, έσφιξαν πολύ την άμυνα τους, δέχθηκαν μόλις 4 πόντους και με το 12-4 σερί που έτρεξαν, πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 21-16. Ο Μιχαηλίδης έβαλε ακόμα 6 πόντους και έφτασε στους 13, ενώ για τους «κίτρινους» από 2 πόντους έβαλαν οι Παπαχρυσοστόμου και Γαρυφαλλίδης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon διεύρυναν το προβάδισμα τους. Με τους Μιχαηλίδη, Βαγγέλη και Σουβλέρη να σκοράρουν οι «κόκκκινοι» ανέβασαν την διαφορά τους στους 7, 37-30 στο 30′. Για τους Παντοφlakers, 6 πόντους έβαλε ο Σπύρος Σκούρας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Aladalon τα… «χρειάστηκαν». Οι Παντοφlakers έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν όχι μόνο να γυρίσουν στο ματς, αλλά και να προηγηθούν με 44-43 στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού με τους Σκούρα και Πατσίκα να ηγούνται στο σκοράρισμα. Ωστόσο, η κλάση του Χρήστου Μιχαηλίδη «μίλησε» την κατάλληλη στιγμή και έτσι οι Aladalon πήραν την νίκη με 45-44 και την πρόκριση στους «32» του Basketaki Cup.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Λέκκας με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/64 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 8/14 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 5 λάθη, 6 κλεψίματα και 5 τάπες. Από την άλλη, οι ηττημένοι είχαν 19/61 εντός πεδιάς, 1/19 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη.

Aladalon (Μιχαηλίδης): Μιχαηλίδης 22, Αθανασάκος 2, Σουβλέρης 10, Βαγγέλης 2, Κτενίδης 3, Μελανοφρύδης 4, Μένεγας 2.

Παντοφlakers (Sugar): Πυρνοκόκης 8, Καρπεράκης, Πατσίκας 10, Λέκκας 6, Καρκάνης 6, Γαρυφαλλίδης 4, Παπαχρυσοστόμου 4, Σκούρας 6.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!