23/06/2023
Πόρτο 11 18 11 14 - 54 -
Athens Bucks 6 11 24 9 - 50 -

Στους  "16" οι Δράκοι!

Το εισιτήριο για τους "16" της Summer Development League πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου η Πόρτο, καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά τους μαχητικούς Athens Bucks με 54-50 και στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της την Beer Team!

Καλύτερη εμφανίστηκε η Πόρτο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Γεωργούση, 3 του Χαλκίδη και δίποντα των Τοπούζογλου - Βρυώνη, προηγήθηκε με 11-6. Η τριπλέτα Πούγια, Αποστολόπουλου και Βερώνη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 9 πόντους του Γκόρου και δύο τρίποντα των Γεωργούση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 29-17. Τους Athens Bucks κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Λάζου και οι 3 του Πούγια.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με προσωπικό show του Βερώνη με 12 πόντους και τους Αμανατίδη - Λάζο να συνδράμουν από 4 πόντους έκαστος, η παρέα του Γκορίτσα προσπέρασε με 40-41. Πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζε σε εκείνο το διάστημα η ομάδα του Οικονομίδη, με τους Γκόρο και Τοπούζογλου να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους "Δράκους" να επικρατούν με 54-50, χάρη σε μεγάλα σουτ των Γκόρου - Σαρακηνού. Για τους "Αθηναίους" στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι ξεχώρισαν οι Αμανατίδης, Βερώνης και Χριστόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/30 βολές, 11/26 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/25 βολές, 13/38 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp της Πόρτο ο Γκόρος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 5/5 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Αμανατίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 5/11 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Πόρτο (Οικονομίδης): Χαλκίδης 4, Γεωργούσης 11 (2), Γκόρος 22 (2), Σαρακηνός 7 (1), Τοπούζογλου 8 (1), Γώγος, Αρβανιτάκης, Βρυώνης 2, Χατζηδάκης

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 10, Αποστολόπουλος 4, Λυραντωνάκης, Χριστόπουλος 2, Βερώνης 18 (4), Λάζος 9 (1), Πούγιας 7, Δανιάς

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Bucks στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και η ψυχραιμία της Πόρτο στα τελευταία λεπτά!