05/11/2023
Kourkoutes BC 21 19 12 18 - 70 -
Vatos Krokos 12 13 21 21 - 67 -

Στους Κουρκούτες το Derby!

Στο κλειστό Μαζαράκης για το πρωτάθλημα της Master League, οι Kourkoutes πήραν τo δεύτερο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα, καθώς κέρδισαν τους Vatos Krokos 70-67.

Δυνατό και γρήγορο μπάσκετ μας έδωσαν οι δυο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους γηπεδούχους ελαφρώς καλύτερους στα πρώτα δέκα λεπτά, αφού βρήκαν καλάθια με τον εξαιρετικό  Νακόπουλο (9π) . Οι Vatos Krokos, πέτυχαν 12 πόντους με τους 6 του  Παπαναστασίου και άλλους 6 του Χριστόπουλου . Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 21-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Λαδιά, καθώς κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και με το επιθετικό κρεσέντο του Νακόπουλου (5π) να συνεχίζεται  είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα 15 πόντων . Oι Vatos Krokos δεν κατάφεραν πολλά, αφού σκόραραν 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς όμως να ανταπεξέρχονται στην πίεση των γηπεδούχων. Τέλος δευτέρου δεκαλέπτου 40-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Vatos Krokos διάβασαν το παιχνίδι, έπαιξαν ζώνη και έκλεισαν αποτελεσματικά τους χώρους, δείχνοντας ότι θέλουν να πάρουν πολύ το δεύτερο ροζ φύλλο της χρονιάς, με αποτέλεσμα να διανύσουν το καλύτερο τους δεκάλεπτο τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, παίρνοντας ένα σερί 12-21. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν απαντήσεις κάνανε πολλά λάθη και είδαν την ομάδα τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου  να παραμένει μπροστά στο σκορ 52-46.

Το τέταρτο δεκάλεπτο μας επιφύλαξε εκπλήξεις και πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και από τις δύο ομάδες, αφού θέλανε πολύ τη νίκη αμφότεροι. Μέχρι τα τελευταία λεπτά το ντέρμπι καλά κρατούσε, ώσπου να βγουν οι προσωπικότητες των γηπεδούχων. Νακόπουλος και Λαδιάς ως οι κύριοι πυλώνες επιθετικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και να υποχρεώσουν στη τρίτη ήττα τους Vatos Krokos με σκορ 70-67.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 22/41 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/17 βολές, 15/43 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 4 λάθη

Betsson mvp για τους Kourkoutes,  ο Νακόπουλος με 20 πόντους. Μάζεψε 10 ριμπάουντ,  μοίρασε 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Vato Kroko ο Χριστόπουλος  με 21 πόντους. Πήρε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Kourkoutes (Βεισάκης): Βεισάκης 4, Καρούμπαλης 5, Λαδιάς 19, Νακόπουλος 20, Νικητάκης 10, Τσάκωνας 12

Vatos Krokos (Αμαργιανός): Αμαργιανός 11, Βιντζηλαίος 7, Διακάτος 2, Καλλίτσας 2, Λάζος, Μπιστούνας 6, Παπαναστασίου 12, Φερίδης 6, Χριστόπυλος 21

Τι μας άρεσε: Τα τελευταία λεπτά του αγώνα