12/06/2023
Lepanto Warriors 21 18 7 17 9 72 -
Agrinio Kings 13 14 20 16 8 71 -

Στους Lepanto Warriors η πέμπτη θέση

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η μάχη της 5ης θέσης με τους Lepanto Warriors να επικρατούν των Agrinio Kings με 72 - 71 στην παράταση. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε τελικά με ένα τρίποντο του Θεόφιλου Ζησιμόπουλου 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του έξτρα πενταλέπτου.

Καλό ξεκίνημα για τους Kings που προηγήθηκαν με 7 - 0 και 10 - 2, όμως οι γηπεδούχοι με "όπλο" το μακρινό σουτ έτρεξαν σερί 13 - 0 και προηγήθηκαν με 8 πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Warriors διατηρούσαν τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων, ξέφυγαν με 12 και με αυτό το προβάδισμα έκλεισαν το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως στη συνέχεια οι Kings αντέδρασαν, ισοφάρισαν και στο τέλος του δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα 1 πόντου.

Οι Warriors ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα, έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και στην τελευταία επίθεση οι Warriors αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων με το Ρόμπολα, για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, οι Kings προηγήθηκαν με δύο λίγο πριν το φινάλε, όμως ο Ζησιμόπουλος με τρίποντο στα 9 δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στους γηπεδούχους. Στην τελευταία επίθεση των Kings ο Πετρόπουλος πήρε επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, όμως στην πρώτη βολή έκανε παράβαση, στη δεύτερη αστόχησε και οι Warriors κράτησαν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος που σημείωσε 30 πόντους μαζεύοντας και 19 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Πάνος Ρόμπολας με 16 πόντους.

Για τους Kings πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Πετρόπουλος με 18 πόντους, 13 σημείωσε ο Θωμάς Κουτρουμάνος και από 12 οι Γρηγόρης Κουβέλης και Δημήτρης Παπαθανασόπουλος.

Τι μας άρεσε. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι το τέλος τη νίκη και το παιχνίδι κρίθηκε σε ένα μεγάλο σουτ.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες και των δύο ομάδων έφεραν παίκτες να αγωνιστούν σε μεγάλο διάστημα με αποτέλεσμα να είναι εμφανής η κούραση, η οποία έφερε κενά διαστήματα.

LEPANTO WARRIORS: Ανδρεόπουλος 4, Γουργουλέτης 5, Ζησιμόπουλος 30(5), Λαουρδέκης, Ρόμπολας 16(3), Σαφαρίκας 5(1), Σταθάτος 5(1), Τσάτσος 7.

AGRINIO KINGS (Γιώργος Γκρίζης): Κουτρουμάνος 13(2), Κουβέλης Θ., Κουβέλης Γ. 12(2), Πάγια 3, Πετρόπουλος 18, Στάμος 8, Παπαθανασόπουλος 12(2), Τσιρώνης 5(1).