09/04/2022
Brazzers 23 9 14 25 - 71 -
Black Mamba 13 21 21 26 - 81 -

Στους 8 το Black Mamba!

Βράδυ Παρασκευής στο Αthens Sports Hall για τη φάση των 16 του Basketaki Cup κι οι Brazzers υποδέχτηκαν το Black Mamba με το δεύτερο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση μετά το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας άξια μια μεγάλη πρόκριση για τους προημιτελικούς του θεσμού όπου εκεί το περιμένει ήδη η Hood.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατάνε το γκάζι με τους Βαρθολομαίο (9), Αμπάζογλου – γιοβάνη (από 4) προηγούμενοι με 17-5. Διατήρησαν μάλιστα τη διψήφια διαφορά παρά τη δραστηριότητα του Μουσούλη (7) κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-13.

Ο Μπασδάνης άλλαξε την άμυνα σε πιεστικό μαν του μαν, κάτι που απέδωσε άμεσα καρπούς, καθώς με διαδοχικά κλεψίματα και τους Μπολοτάκη – Μουσούλη (από 6π) να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι η ομάδα του όχι μόνο συμμάζεψε τη διαφορά αλλά προσπέρασε καθώς στην αντίπερα όχθη μόνο ο Γιοβάνης (5) αποτελούσε σταθερή απειλή. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 30-32.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό με τον Μονέο (9) να βλέπει το καλάθι σα βαρέλι από τα 6.75 και τον Μουσούλη (6) να κάνει τα δικά του. Οι Brazzerss  είχαν να αντιτάξουν το δίδυμο Βαρθολομαίου (5) & Γιοβάνη (3), μένοντας πίσω στο σκορ , με το τριαντάλεπτο να ολοκληρώνεται με 46-55.

Τα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο ! Οι ομάδες πήγαν σε γρήγορο τέμπο με το Mamba ωστόσο να συντηρεί μικρές διαφορές καθώς ο Μουσούλης (8) έβαλε μεγάλα σουτ, ο Δέδες (6) ανέβασε απόδοση, κι οι  Μπολοτάκης και Μαρίτσας (από 5) έβαλαν το λιθαράκι τους για να αντέξουν την πίεση του συγκροτήματος του Βενέτη. Ζαφειράκης (6), Κατέρης & Βαρθολομαίος (από 5) ήθελαν μεν αλλά δεν έφταναν για να γυρίσουν το παιχνίδι , με το τελικό 71-81 να βρίσκει τους νικητές να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη !

Η στατιστική αποτυπώνει μερικώς τα συμβάντα εντός παρκέ. Οι νικητές δεν εκτέλεσαν καλύτερα (εντός πεδιάς 39-35%, 35-28% τρίποντα), όμως τα πήγαν πιο καλά στις βολές (38-60%) . Έλεγξαν την εναέρια κυκλοφορία (43-49 ριμπάουντ), μοίρασαν λιγότερες ασιστ (15-9), κάνοντας παραπάνω κλεψίματα (6-8) και τα μισά λάθη (18-9).

Betsson Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μουσούλης (27π,7ρ,2ασ,3κλ & 1 λάθος). Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους ήταν ο Ανδρέας Γιοβάνης με double double (12π,12ρ2ασ,1kl & 2 λάθη).

Brazzers (Βενέτης):  Αμπάζογλου 8(3κλ), Ζαφειράκης 7(1), Αντωνακάκης 4, Βαρθολομαίος 19(3), Κατέρης 11(2τρ, 5ασ), Κωνσταντινίδης 5(10ρ), Κούρογλου 5, Γιοβάνης 12(1)

Black Mamba (Μπασδάνης):  Μονέος 12 (3τρ,4ασ), Μαρίτσας 5(1), Φώτογλου 3(1), Καριώτης 4(12ρ), Μπολοτάκης 13, Μουσούλης 27(3), Δέδες 13(11ρ), Χεμνταν 4, Δανικλόγλου.

Τι μας άρεσε :  Ντέρμπι ολκής με εξαιρετική ποιότητα και πάθος για τη νίκη κι από τις δύο ομάδες !

Τι δεν μας άρεσε : Οι 14/36 βολές των ηττημένων.