14/11/2023
Alpinists BC 16 18 12 12 - 58 -
Hoopers BC 12 18 15 11 - 56 -

Στους "32" οι Αλπινιστές!

Στις 32 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup βρίσκονται οι Alpinists, καθώς κέρδισαν δύσκολα τους Hoopers με 58-56 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι West Kings - Most Wanted!

Με τον Μουτεβελή να εκτελεί τέσσερις φορές από την περιφέρεια και τον Καρακώστα να προσθέτει 4 πόντους μέσα από την ρακέτα, οι Alpinists προηγήθηκαν με 16-12. Ο Μεντζέλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους να διατηρούν το +4, 34-30, χάρη σε 9 πόντους του Λυμπερόπουλου και τρίποντο του Ποντίκα. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Χαραλαμπίδη και Αντωνίου να πετυχαίνουν από 6 πόντους έκαστος και τον Λιόκα να συνδράμει 4.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντα των Μουτεβελή και Μαγκανιάρη, η παρέα του Μαυρουδή διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 46-45. Το δίδυμο Λιόκα - Χαραλαμπίδη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των οράνιε στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 πόντους ο καθένας, ενώ 3 είχε ο Αντωνίου. Σκορ τρίτης περιόδου 46-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το τιμόνι του παιχνιδιού άλλαζε διαρκώς χέρια και τελικά οι Αλπινιστές κατάφεραν να επικρατήσουν με 58-56, έπειτα από μεγάλα σουτ των Καρακώστα, Μαγκανιάρη, Συκάρη και Λυμπερόπουλου. Για τους Hoopers πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Χαραλαμπίδης, Αντωνίου και Λιόκας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 12/34 δίποντα και 8/36 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/26 βολές, 19/53 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Betsson MVP των Alpinists ο Καρακώστας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Hoopers ο Χαραλαμπίδης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 βολές, 5/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Alpinists (Μαυρουδής): Καρακώστας 13, Βακρινός 4, Λυμπερόπουλος 11 (1), Λιοφάγος, Κυριακίδης, Μαγκανιάρης 9 (1), Μουτεβελής 16 (5), Ποντίκας 3 (1), Συκάρης 2

Hoopers (Γεωργόπουλος): Λιόκας 10, Αντωνίου 12, Γεωργόπουλος 2, Δημάκης 2, Μεντζέλος 9, Νινιός 2, Χαραλαμπίδης 19

Τι μας άρεσε: Το πάθος και το πείσμα των δύο ομάδων!