12/04/2023
Frigo Driver 24 11 11 16 - 62 -
Σκόρπιοι BC 10 11 17 22 - 60 -

Στόχος ανόδου επετεύχθη για Σκόρπιους!

Παίζοντας όσο... έπρεπε, έχοντας στο μυαλό τους σίγουρα το +30 του πρώτου αγώνα, οι Σκόρπιοι μπορεί να ηττήθηκαν με 62-60 απο Frigo Driver, πέρασαν όμως στο προημιτελικά και πήραν ταυτόχρονα το εισιτήριο ανόδου στη Development, πηγαίνοντας πλέον για την κατάκτηση του πρωταθλητή της Development 2!

Ξεκίνημα βγαλμένο από τα πιο τρελά τους όνειρα έκαναν οι Frigo στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μιχαλακάκο να πηγαίνει συνεχώς προς το καλάθι, όντας εξαιρετικός και ξεκάθαρα υπεύθυνος για το 24-10 με το οποίο ξεκίνησαν την προσπάθειά ανατροπής του σκορ του πρώτου αγώνα, με τους Σκόρπιους αγνώριστους και κυρίως, ασύνδετους!

Οι Σκόρπιοι λοιπόν ήταν αναμενόμενο να βελτιωθούν, με τον Σαραντάρη να είναι μεν άστοχος, αλλά συνεχώς επιθετικός και ενεργός στο rotation των φιλοξενούμενων. Απίστευτη επιθετική... παύση από Frigo, οι οποίοι έβαλαν μια βολή 7 σχεδόν λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου! Εκεί πάτησαν γκάζι ξανά, με τον Γκίκα να βάζει "τριποντάρα" από το κέντρο για το 35-21 πρώτου ημιχρόνου!

Δεν έμειναν στα ίδια... στάνταρ οι γηπεδούχοι, παίρνοντας συχνά πυκνά βεβιασμένες προσπάθειες, με Νταλάπα και Μιχαλακάκο να αδυνατούν να σκοράρουν. Ο Τέγος δεν ήθελε να αφήσει το παιχνίδι να ξεφύγει, ήταν "άπαιχτος" στο ποστ και μείωσε στο 46-38 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Σκόρπιους σταθερά πίσω, καθώς ο Μιχαλακάκος έκανε ό, τι μπορούσε να αυξήσει ξανά τη διαφορά!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κατάσταση... τούμπαρε, με τους Σκόρπιους να γυρίζουν το παιχνίδι και να περνούν μπροστά, με την υπόθεση κάλυψη της διαφοράς από πλευράς Frigo να έχει κλείσει για τα καλά και το τελικό σκορ να είναι εν τέλει το 62-60, με τους Σκόρπιους να είναι και επίσημα στη Development από του χρόνου!

Betsson Mvp τηε αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από Σκόρπιους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χειράκης με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, και ένα κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/36 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 16/22 βολές, 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/57 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 11/19 βολές, 55 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκίκα 7, Λουκατάρης 2, Μαθιός 5 (14 ριμπ.), Μιχαλακάκος 29, Νταλάπας 11, Παπαδάκης 8.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 6, Δήμου 7, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος 4, Πατσιαλής, Σαραντάρης 3, Τέγος 11, Χειράκης 27.

Τί μας άρεσε : Το τρίποντο του Γκίκα στη λήξη του ημιχρόνου, πίσω από το κέντρο παρακαλώ!