02/07/2024
Jackals 16 19 14 16 - 65 -
Salonica Titans 16 13 14 12 - 55 -

Στους 8 της Development οι Jackals!

Ο αγώνας μπάσκετ ανάμεσα στους Jackals και τους Titans ξεκίνησε με έντονη δράση και συναγωνισμό. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Titans κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το σκορ στο 16-19 υπέρ τους. Ο Δελανδρέας και ο Βανδήρας ξεχώρισαν για τους Titans, προσφέροντας εξαιρετικές επιθετικές ενέργειες και καλή άμυνα. Από την πλευρά των Jackals, ο Δημητρόπουλος και ο Σιώτας προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, με δυναμικές προσπάθειες και καλά οργανωμένες επιθέσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Jackals ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 35-29. Ο Δημητρόπουλος συνέχισε να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ ο Αποστολίδης προσέφερε πολύτιμες βοήθειες με καθοριστικά καλάθια. Η άμυνα των Jackals βελτιώθηκε αισθητά, περιορίζοντας τις επιθετικές προσπάθειες των Titans. Ο Δελανδρέας και ο Βανδήρας, αν και προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδα τους ανταγωνιστική, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την ορμή των Jackals.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Jackals να διατηρούν το προβάδισμά τους, με το σκορ να διαμορφώνεται 49-43. Ο Σιώτας και ο Αποστολίδης συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, βοηθώντας την ομάδα τους να κρατήσει την υπεροχή. Οι Titans, με τον Δελανδρέα και τον Βανδήρα να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά η αποτελεσματική άμυνα των Jackals τους δυσκόλεψε αρκετά. Η ένταση στο γήπεδο αυξανόταν, καθώς οι δύο ομάδες πάλευαν σκληρά για τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Jackals εδραίωσαν την υπεροχή τους και κλείδωσαν τη νίκη με τελικό σκορ 65-55. Ο Δημητρόπουλος, ο Σιώτας και ο Αποστολίδης συνέχισαν να οδηγούν την ομάδα τους με εξαιρετικές επιδόσεις και καθοριστικά καλάθια. Η άμυνα των Jackals παρέμεινε σταθερή και αποτελεσματική, περιορίζοντας τις επιθέσεις των Titans. Παρά τις συνεχείς προσπάθειες του Δελανδρέα και του Βανδήρα, οι Titans δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση. Οι Jackals πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Φώτη Σιώτα ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστικό ρόλο για τους Τιτάνες έπαιξε ο Γιάννης Δελανδρέας που έβαλε 12 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Jackals: Καραμανώλης , Μηνασίδης 8 , Τάσκας 5 (1) , Ζωγράφος 6 (2) , Τσίπας 1 , Αποστολίδης 12 , Σιώτας 12 , Δημητροπουλος 19 (1) , Καρακόλιος 2

Salonica Titans: Δελανδρέας 12 , Σαρασίτης 5 (1) , Τσουφλίδης 2 , Βανδήρας 8 (1) , Παγώνης 4 , Καλαθάς 7 , Κατσουπάκης 7 , Αξάς 4 , Τράκας 6 (1)