14/01/2024
Drunk Kings 15 19 18 14 - 66 -1
Kolosos Dunk n' Donuts 16 13 16 5 - 50 -

Στροφή και νίκη για τους Drunk Kings!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν λοιπόν τις 10 νίκες συνολικά στο πρωτάθλημα, με το ρεκόρ τους να πηγαίνει στο 10-7. Από την άλλη, ο Kolosos Dunk n’ Donuts  έδωσε συνέχεια στο αρνητικό σερί και πλέον μετράει 4 σερί ήττες και 11 συνολικά (5-11).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-10. Οι Drunk Kings δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο από τη στιγμή που ο Κοττάς πέρασε στο ματς άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους. Έτσι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 10-14, ενώ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά στο πόντο (15-16).

Πετρόπουλος και Καλοπήτας επέτραψαν στον Koloso να ξεφύγει για λίγο στο 15-22, ωστόσο οι γηπεδούχοι έβγαλαν ξανά αντίδραση και μάλιστα πέτυχαν το προσπέρασμα. Κοττάς, Κάζης και Μαρούδας βρήκαν καλάθια και το σκορ πήγε στο 25-23. Οι Drunk Kings κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το υπέρ τους προβάδισμα και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 34-29.

Ο Kolossos Dunk n’ Donuts έφτανε σε απόσταση τριών ή δύο πόντων, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν συνέχεια απαντήσεις ώστε να κρατούν τα ηνία. Ο Κοκκινογούλης βρήκε λύσεις επιθετικά, ενώ και ο Μαρούδας ανέβασε αρκετά την απόδοσή του και κάπως έτσι οι Drunk Kings έφτασαν ακόμα και στο +9(52-43), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-45.

Το +10 δεν άργησε να έρθει στο τέταρτο δεκάλεπτο για του γηπεδούχους (58-48), με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να βρίσκουν καλάθια με το… σταγονόμετρο. Οι Drunk Kings διαχειρίστηκαν καλά το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 66-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Κοττάς με 24 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τον Koloso Dunk n’ Donuts ξεχώρισε ο Γιώργος Σωτηριάδης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Drunk Kings είχαν 24/63 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 3/13 βολές, 61 ριμπάουντ, όπως και 16 ασίστ, 15 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ. Ο Kolosos Dunk n’ Donuts μέτρησε 21/58 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 5/7 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Drunk Kings (Αλεβίζος): Γερασιμάτος, Κοκκινογούλης 5(8ρ.), Μαρούδας 17(9ρ.), Αλεβίζος, Κάζης 19(18ρ.), Κοττάς 24(9ρ.), Καραγιάννης 1(6ρ.)

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Πετρόπουλος 8(6ρ.), Καραμπεσύνης 4(4ρ.), Σωτηριάδης 20(8ρ.), Αγγελόπουλος 10(8ρ.), Ζαμπούρας 4(6ρ.), Καλοπήτας 2(1ρ.), Μπατσίκας 2, Παναγιώτου

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Drunk Kings όποτε πλησίασαν οι φιλοξενούμενοι.