22/02/2023
Anonymous BC 15 13 8 18 - 54 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 17 9 11 20 - 57 -

Στρογγυλοκάθισαν στην τρίτη θέση οι Brooklyn Bets!

Τεράστια νίκη,σε ένα φανταστικό παιχνίδι που τους έφερε μόνους τρίτους στον δεύτερο όμιλο της Evolution , πέτυχαν το βράδυ της Τετάρτης οι Brooklyn Bets με 54 – 57, ρίχνοντας τους Anonymous από την κορυφή και αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκονται!

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο από δύο φύση επιθετικές και γρήγορες ομάδες, με τους Brooklyn Bets να έχουν μικρό προβάδισμα με 15 – 17. Ο Αγρέβης ήταν κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα, ο Θεοδωρόπουλος πρώτος σκόρερ με 6 πόντους και ο Αγγελόπουλος ακολούθησε με 4 για το +2 των φιλοξενούμενων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο η ομάδα του Αλεφαντινού, ακολουθούσε το σκορ καταπόδας με Μπουτσικάκη– Δρακόπουλο να τραβούν το κουπί με 4 πόντους και τον Ζυγούρη να σκοράρει από την περιφέρεια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε περισσότερο στην δύναμη,με τους παίκτες των δύο ομάδων να παίζουν στο όριο του φάουλ και τους ελαφρώς καλύτερους Αnonymous να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 28-26. Ο Τσόλκας ήταν μπροστάρης στην επίθεση των γηπεδούχων με 7 πόντους, με Κουρτέση, Φιλαρτζή και Ουζουνίδη να προσφέρουν από ένα καλάθι, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Bets, ξεχώρισε ο Μουχίμογλου με 4 πόντους, με Αγγελόπουλο και Αγρέβη να βάζουν από ένα καλαθάκι.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα, να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και τους Bets να έχουν την πρωτοπορία με 36-37. Ουζουνίδης με τρίποντο , Φιλαρτζής – Τσόλκας έδιναν της λύσεις για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους από 3 πόντους πέτυχαν Μουχίμογλου, Ρούσσος και Μπέτσης.

Απολαυστικό, φανταστικό, συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, παρακολουθήσαμε από τις δύο ομάδες, με την μία να διαδέχεται σε κάθε φάση την άλλη στο προβάδισμα και το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Τσόλκας(4), Δρακόπουλος και Μπουτσικάκης οδηγούσαν τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τρίποντα από Μουχίμογλου(2),Σάλλαρη και 4 πόντους του Αγγελόπουλου για το 50 – 53, δύο λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Ο Κουρτέσης με 4 συνεχόμενους, έβαλε σε θέση οδηγού ξανά τους Αnonymous, αλλά οι εφτάψυχοι Bets, με καλάθια από Μουχίμογλου και Μπέτση, έφτασαν σε μια τεράστια νίκη με 54 – 57.

Betsson Mvp Αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Τσόλκας με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Anonymous είχαν 15 / 37 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Bets είχαν 17 / 40 δίποντα , 5 / 20 τρίποντα, 8 / 19 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Anonymous (Αλεφαντινός): Αναγνωστόπουλος 1(7ρ.), Δρακόπουλος 6, Ζυγούρης 3, Καστρινός, Κουρτέσης 8, Κώτσιας 1, Μπουτσικάκης 8, Ουζουνίδης 8, Τσόλκας 15, Φιλαρτζής 4.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 10, Αγρέβης 8(13ρ.), Δαραμούσκας, Θεοδωρόπουλος 8, Κουρούμαλής 3(7ρ.), Μουχίμογλου 14, Μπαμπάτσικος 1, Μπέτσης 7, Ρούσσος 3, Σάλλαρης 3.

Τι μας άρεσε: Σπουδαίο ντέρμπι, με ένταση, μάχη σώμα με σώμα πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια και τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο με την αγωνία να μένει μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.