03/03/2023
Reload 15 13 10 19 - 57 -
West Kings 16 25 14 13 - 68 -

Σταυρούλη είσαι και σκόρερ;

Με τον Κωνσταντίνο Σταυρούλη να αναλαμβάνει χρέη σκόρερ και να ξεφεύγει από τα συνηθισμένα (ριμπάουντ, ασίστ) οι West Kings επιβλήθηκαν των Reload με 57-68 και συνεχίζουν τις υψηλές τους πτήσεις και στην φετινή Elite!

Τροφοδοτήθηκε και έκανε καλάθι κάθε σχεδόν φάση που πήρε μέρος ο Γουρνάς, με τους West να μη βρίσκουν λύσεις στο μαρκάρισμά του, με αποτέλεσμα οι Reload να προηγηθούν στο σκορ και να ελέγχουν την αναμέτρηση. Ο Σταυρούλης ήταν πιο επιθετικός από όσο μας έχει ... συνηθίσει, βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα και διαμόρφωσε το 15-16 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Λουφόπουλος, Σωτηρόπουλος και Ορέστης με προσωπικές ενέργειες δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και ισορρόπησαν ξανά το σκορ (21-21) στα μέσα της περιόδου. Κάπου εκεί όμως ο καταπληκτικός Σταυρούλης εμφανίστηκε και πάλι, παρέσυρε τον Δακουτρό και κάπως έτσι το ξέσπασμα των West διαμόρφωσε το 28-41 πρώτου ημιχρόνου.

Ό,τι καλύτερο έκαναν οι Reload στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν από Λουφόπουλο και Πανταζή, με τη διαφορά να μένει σταθερά πάνω από τους δέκα (36-47). Ένας Βήττας μαγικός, με ποστ, σουτ απο περιφερεια και σωστές επιλογές, ανέβασε τη διαφορά και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 38-55 για West.

Λύσεις από όποιον πάτησε παρκέ πήρε ο Δημήτρης ο Μαρφαντάς, με τους "Βασιλιάδες" να δείχνουν διάθεση μέχρι τέλους και να φτάνουν στην επικράτηση και το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 57-68 και όμορφο στοχευμένο μπάσκετ, αρχίζοντας να θυμίζει σιγά σιγά την ομάδα που σαγήνευσε πέρσι με την απόδοσή της!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος ο Σταυρούλης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Reload ξεχώρισε ο Πιέρρος ο Γουρνάς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και μια ασίστ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/53 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 5/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενουμενοι είχαν 16/38 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 9/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Τριχιάς 3, Λουφόπουλος 8, Γουρνάς 18, Πανταζής 8, Καραγκούνης, Ορέστης 3, Σαραντόπουλος, Σωτηρόπουλος 17.

West Kings (Μαρφαντάς): Ρουμελιώτης, Παναγιωτάκης 7, Κυρμίζογλου 2, Γεωργούσης 10, Δακουτρός 8, Τσεμπέρης, Βήττας 14, Φωτόπουλος 2, Σταυρούλης 20, Κοζομπόλης 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!