28/05/2023
Black Mamba - - - - - 20 -
Suck 'n' Luckers - - - - - - -

Suck 'n' Winners!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Suck 'n' Luckers χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λυγίσουν τo Black Mamba με 81-97 και μετά την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής, βρίσκονται στην πρώτη θέση του δευτέρου ομίλου της Summer Master League!

Οι Suck 'n' Luckers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 8 πόντους του Βερβίτα, 5 του Γεωργακόπουλου και 4 του Γκόκα, προηγήθηκαν με 16-21. Ο Ρεπάνης με 7 πόντους, ο Κουλούρης με 4 και ο Μονέος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +15, και τελικά με 8 πόντους του Τσάτου, 6 του Γεωργακόπουλου και 5 του Βερβίτα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 35-47! Το Black Mamba κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Δέδε, τα δύο τρίποντα του Κιζήλη και οι 4 πόντοι του Κουλούρη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το Black Mamba έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Μονέου, 4 του Δέδε, 4 του Κουλούρη και τρίποντο του Σταματέα, έκανε το 35-51, 53-55, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 53-57, διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του ο Βερβίτας για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Σκορ τρίτης περιόδου 53-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Black Mamba συνέχισε την αντεπίθεσή του και με 8 πόντους του Δέδε, 7 του Κουλούρη και 4 του Μουσούλη, προσπέρασε με 76-75! Ωστόσο, ο Γεωργακόπουλος έβαλε 1/2 βολές στο φινάλε και έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 76-76, ενώ νωρίτερα 11 πόντους σημείωσε ο Βερβίτας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Suck 'n' Luckers έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια και με δράστες στην επίθεση τους Βερβίτα, Πανταζή και Καλουδά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 81-97. Για τους γηπεδούχους στην παράταση βρήκαν στόχο οι Σταματέας και Μουσούλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 23/65 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 15/27 βολές, 29/60 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος του Black Mamba ο Δέδες με 25 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 12/23 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Suck 'n' Luckers ο Βερβίτας με 39 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 15/22 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Black Mamba (Δέδες): Δουνιάς, Μουσούλης 4, Δέδες 25, Κουλούρης 17 (1), Μονέος 11 (2), Ρεπάνης 9 (1), Σταματέας 8 (2), Κιζήλης 7 (2)

Suck 'n' Luckers (Βερβίτας):Γεωργακόπουλος 18 (3), Βερβίτας 39 (1), Γκόκας 6, Καλουδάς 13 (2), Κωστελένος 5 (1), Πανταζής 6 (1), Τσάτος 10

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!