07/07/2024
Titans 13 12 18 8 - 51 -
Young Ballers BC 12 16 11 8 - 47 -

Συγκλονιστική πρόκριση για τους Titans!

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε όπως ακριβώς το περιμέναμε. Σφιχτές άμυνες, δυνατές μονομαχίες και γρήγορο παιχνίδι, με τους Titans να έχουν ισχνό προβάδισμα με 13 – 12. Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν κυρίως στην περιφέρεια με τρίποντα από Ηλιαδάκη, Κατσιφή και Κάσσο, ενώ για τους Πράσινους Ζορμπάνος και Σακελλαρίου πήραν την μπαγκέτα με 4 πόντους αμφότεροι.

Πανομοιότυπη εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις ομάδες όμως να αλλάζουν ρόλους και τους Ballers να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25 – 28. Στεφανάκος, Κρόκος , Ζορμπάνος και Σακελλαρίου ηγήθηκαν των προσπαθειών για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους Titans που είχαν πολυφωνία στην επίθεση, ο Στασινόπουλος ξεχώρισε με 3 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίστηκε σε δύο σκέλη, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και τους Titans στο φινάλε να έχουν σκορ πρόκρισης. Οι Ballers έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα και με τρίποντες βόμβες από Ανδρεάδη – Ζορμπάνο και καλάθια από Αργυρόπουλο, Στεφανάκο και Σακελλαρίου, ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Μετά το πεντάλεπτο, οι Titans ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, δεν δέχτηκαν ούτε έναν πόντο στην άμυνα και με τον Ηλιαδάκη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του με 8 πόντους, προσπέρασαν με 43 – 39.

Πολύ κλειστό παιχνίδι είχαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την πρόκριση να αλλάζει χέρια μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Το ξεκίνημα βρήκε τους Ballers με καλάθια από Λάσκαρη, Θεαμίδη και Στεφανάκο να έχουν προβάδισμα με 45 – 47 και τους Titans με 6 – 0 σερί στα τελευταία λεπτά να παίρνουν την πρόκριση με 51 – 47. Φωτόπουλος, Ηλιαδάκης και Στασινόπουλος τους 6 πολύτιμους πόντους για τους Μπλε.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ζορμπάνος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Titans(Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης , Ηλιαδάκης 15(8ρ.), Κάσσος 10, Καρατσώλης 2, Κατσιφής 5, Στασινόπουλος 11(7ρ.), Τρούσας, Φωτόπουλος 8(18ρ.).

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 5, Αργυρόπουλος 2(7ρ.), Ζορμπάνος 12(7ρ.), Θεανίδης 4, Κρόκος 3, Λάσκαρης 3, Σακελλαρίου 9(9ρ.), Στεφανάκος 9(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αγωνία που ανέβηκε κατακόρυφα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.