04/11/2023
Collectors 21 18 14 21 - 74 -
Couvaliers 11 13 16 7 - 47 -

"Συλλέκτες" μοοοόνο ροζ φύλλων!

Κυριακή βράδυ για τον αγώνα μεταξύ των Collectors και Couvaliers στο Μαζαράκης, η ομάδα των Collectors παρουσίασε μια εντυπωσιακή εμφάνιση που διήρκεσε όλο τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να τρέχουν από την αρχή μέχρι το τέλος του ματς, κερδίζοντας εύκολα με σκορ 74- 47 επί των Couvaliers.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους παίκτες των Collectors να βασίζονται στην απόδοση τόσο του Κυριάκου (8π) όσο και του Τσατσάνη (3π), ενώ οι Couvaliers απάντησαν με τους 8 πόντους του Χριστοδούλου που ήταν το μόνιμο επιθετικό όπλο των φιλοξενούμενων. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να δείχνει 21-11 υπέρ των Collectors.

Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά στο +15. Ο Κούδας ήταν εξαιρετικός κάτω από την ρακέτα με 8 πόντους, ενώ όλη η ομάδα διακρινόταν για την έντονη προσπάθεια στην άμυνα αλλά και την επίθεση.Από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν αποτελεσματική απάντηση, είχαν τον Χριστοδούλου και τον  Κούκη να σημειώνουν συνολικά 7 πόντους. Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Collectors αυξήσαν τη διαφορά στο 39-24.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Collectors διάβασαν το παιχνίδι, έκλεισαν αποτελεσματικά τους χώρους, δείχνοντας ότι θέλουν να πάρουν πολύ το έκτο συνεχόμενο τους ροζ φύλλο της χρονιάς, με αποτέλεσμα να διανύσουν το καλύτερο τους δεκάλεπτο τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απαντήσεις, κάνανε πολλά λάθη και είδαν την ομάδα τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται πίσω στο σκορ 53-40.

Στην τελευταία περίοδο παρουσιάστηκε μια μεγάλη ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν και να καθαρίσουν τον αγώνα, καθώς η απόδοση των Couvaliers έπεσε κατακόρυφα, με το τελικό σκορ να είναι το 74-47 έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Οι Collectors είχαν 6/7 βολές, 25/59 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 9/35 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Collectors ο Κυριάκου Κωνσταντίνος με 22 πόντους ,17 ριμπάουντ,  2 ασίστ, 2 κλεψίματα 3 λάθη και 1 κόψιμο, ενώ για τους Couvaliers ο Χριστοδούλου με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Collectors (Αγγελομάτης) Αγγελομάτης 4, Αναστόπουλος Κ 2. Αναστόπουλος Π. 5, Γαζετίδης, Κούδας 22, Κυριάκου 22, Νικητόπουλος 5, Σαβέριος 5, Σκαμάγκος 3, Τσατσάνης 6

Couvaliers (Πολίτης): Αθανασόπουλος, Γονιδάκης 1, Καζάνης, Κούκης 7, Πολίτης 2, Σακελλαρίου 15, Τσιρδήμος 5, Χριστοδούλου 18

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων