03/05/2022
Lyonmen 11 13 15 9 - 48 -
Deportivo Faliro 14 22 11 7 - 54 -

Συν 6 στο ημίχρονο η Deportivo!

Ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων, 48-54 πήρε η Deportivo HNC Coin στο πρώτο παιχνίδι της σειράς απέναντι στους Lyonmen για τα προημιτελικά της Master League εν όψει του επαναληπτικό της Παρασκευής, για το ποια ομάδα θα περάσει στο Final Four και θα πάρει παράλληλα το εισιτήριο της ανόδου στην Elite League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-14 υπέρ της Deportivo HNC Coin, έπειτα από δύο τρίποντα του Κριεκούκη και 4 πόντους του Δήμτσου. Ο Καλαποθαράκος και ο Θεοδώρου με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 συνεχόμενους πόντους του Γαρμπή, 5 του Κακαλέτρη και τρίποντα των Κριεκούκη – Γάτσιου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 24-36! Κόλλησαν σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα οι Lyonmen και έτσι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο, παρά τους 5 πόντους του Φραντζέσκου και τα τρίποντα των Σάρλη – Καλαποθαράκου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Ψυχογιού, αν και βρέθηκε να χάνει με 26-41, κατάφερε με προσωπικό show του Τζουβάνα με 7 πόντους και τρίποντο του Χριστοδούλου να πλησίασε στους 3, 38-41, 4:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Τελικά η παρέα του Μαρινάκη διατήρησε την ηρεμία στο παιχνίδι της και με τον Γάτσιο να σκοράρει 5 πόντους, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 39-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με την Deportivo HNC Coin να επικρατεί με 48-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κριεκούκη και Γαρμπή. Για τα Λιοντάρια στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζουβάνας και Θεοδώρου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 15/43 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 15/41 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Τζουβάνας με 12 πόντους, έχοντας 2/5 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Deportivo HNC Coin ο Κριεκούκης με 11 πόντους, έχοντας, 1/1 δίποντο και 3/17 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 8, Μαυροθαλασσίτης, Σάρλης 3 (1λ, Μακρύγιαννης, Φραντζέσκος 5 (1), Χριστοδούλου 3 (1), Ηλιόπουλος, Δημητρίου 2, Αντωνίου 4, Τζουβάνας 12, Καλαποθαράκος 9 (2), Αποίκος 2

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Γαρμπής 11 (1), Παύλου, Κακαλέτρης 7 (1), Κριεκούκης 11 (3), Μαρούσος 5, Γάτσιος 10 (2), Δήμτσος 8, Αναγνώστης 2

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Lyonmen στο τρίτο δεκάλεπτο!