06/05/2023
Friends 15 19 18 24 - 76 -
Αλκοολικός Αστέρας 7 13 15 9 - 44 -

Συνδύασαν ουσία και θέαμα οι Friends!

Σάββατο aπόγευμα στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι ανανεωμένοι Friends έσπασαν το ρόδι, καθώς όντας καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησαν του Αλκοολικού Αστέρα με σκορ 76–44. Να σημειωθεί ότι στην παρέα των Ποντίκη και Μπρεδάκη έχουν προστεθεί οι Κάρολος και Ερρίκκος Barkshire αλλά και ο Χρήστος Δάμης.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Χρήστο Δάμη με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ο Νίκος Φούρνογεράκης είχε 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κλέψιμο!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ της Basketaki Arena, ώστε να πάρουν εκείνοι τα ηνία στο παιχνίδι, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Καρόλο Barkshire, Ερρίκο Barkshire και Χρήστου Δάμη να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 15-7. Από την άλλη πλευρά, ο Παπασπύρος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων με 4 πόντους!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι Friends αύξησαν  την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, κυκλοφόρησαν υποδειγματικά τη «πορτοκάλι», είχαν σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ ανοιχτό γήπεδο και με τους Δάμη, Ερρίκο και Κάρολο Barkshire να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας διαφορά δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 34–20. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Φουρνογεράκης ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του με 5 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε και το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με τα επιμέρους 18–15. Ο Ερρίκος Barkshire πρόσθεσε ακόμα 6 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ από την άλλη πλευρά τους ίδιους ακριβώς ο είχε Φουρνογεράκης. Η περίοδος έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 52-35.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το πλέον παραγωγικό,επιθετικά, παιχνίδι με 24 πόντους και τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 76–44.

Οι Friends είχαν 32/64 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 3/5 βολές, 56 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/36 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 7/10 βολές, 30 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη.

Friends(Ποντίκης): Λιάπης 10, Ποντίκης 6, Μπρεδάκης 3, Δημόπουλος 3, Ερίκκος Barkshire 22, Κάρολος Barkshire 14, Δάμης 18, Διαμαντής.

Αλκοολικός Αστέρας(Πανταζής): Σιδηρόπουλος 2, Αντωνόπουλος 6, Σταματόπουλος, Φουρνογεράκης 15, Παπασπύρος 17, Πρωτόπαπας 4.

Τι μας άρεσε: Η συνολική απόδοση των νικητών!