Iguana Pacers 13 23 13 24 - 73 -
Ανούσιοι 30 13 23 30 - 96 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Ανούσιοι!

Το 6/6 στο Summer League έκαναν οι Ανούσιοι, αφού επικράτησαν εύκολα των Iguana Pacers σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαρακη το βράδυ της Παρασκευής.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι Ανούσιοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Ρόκα, Φύκα και Τζαγκαράκη προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 13-30. Οι γηπεδούχοι που πήραν σκορ κυρίως από τους Παλάσκα και Μπαμπίλη, εμφάνισαν αρκετές αδυναμίες στην άμυνα και βρέθηκαν από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Με αντεπίθεση διαρκείας και τρίποντες "βόμβες" των Παπαζαχαρίου και Στρατομήτρου οι Iguana Pacers μείωσαν σε 36-43 στο φινάλε του ημιχρόνου και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Τα... επιθετικά "ξεσπάσματα" των Ρόκα και Παρίσου δεν ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους που πέταξαν στα... σκουπίδια το καλό προβάδισμα του πρώτου δεκαλέπτου και μπήκαν σε προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά στο σκορ και με καλάθια των Παπαζαχαρίου και Στρατομήτρου να διεκδικούν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι με την ενεργοποίηση του Παπαδόπουλου και την εξαιρετική παρουσία του Φύκα, ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά, έκαναν το σκορ 49-66 και επανέφεραν την... τάξη.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν εύκολα στην έκτη τους νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με το εμφατικό. Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά στο ματς και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φύκας με 32 πόντους (14/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαζαχαρίου με 20 πόντους (1/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα).

Iguana Pacers: Στρατομήτρος 31 (5), Παπαζαχαρίου 20 (6), Ζώτος, Μπαμπίλης 3, Ανδριώτης 1, Γιωτάκης 7 (1), Παλάσκας 11

Ανούσιοι: Παρίσος 5 (1), Παπαδόπουλος 15 (1), Ρόκας 21 (2), Τζαγκαράκης 12, Φύκας 32 (1), Καρατζής 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα και οι δύο ομάδες.