22/05/2024
Mikrokosmos 11 10 14 17 - 55 -
Intercity BC 13 13 19 18 - 63 -

Με συνέπεια σε άμυνα και επίθεση, ήρθε η νίκη για την Intercity!

Το βράδυ της Τετάρτης, στο κλειστό του Κάρβουνου  στο Περιστέρι, ο Mikrokosmos υποδέχτηκε την Intercity για την 6η αγωνιστική της Summer Development League.  Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έφυγαν νικητές , με σκορ 55-63.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπόζα και τον Σταυρόπουλο να πετυχαίνουν 5 πόντους ο καθένας έναντι των 2 του Καρατζά. Ο Μικρόκοσμος όμως με σερί 6-0 έριξε την διαφορά στο -2 , χάρη του πείσματος του Παπά και Γκούμα στην επίθεση. Ο Ευσταθόπουλος, με το έμμεσο τρίποντο του, διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου 11-13 , με την Intercity να προηγείται για 2 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, με την Intercity να προηγείται 15-24 , με τους παρόντες στο παρκέ να προσθέτουν το μερίδιο τους επιθετικά. Οι γηπεδούχοι βρήκανε ρυθμό επιθετικά και κατάφεραν να μειώσουν στο -3 , με την τριάδα Γκούμα, Φραγκογιάννη και Παπά να βρίσκουν τον δρόμο για το καλάθι . Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-26 μετά από εύστοχο σουτ του Μπόζα στο τελευταίο λεπτό .

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες μας χάρισαν ένα πιο παραγωγικό δεύτερο ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια , με την διαφορά όμως να μένει σταθερή υπέρ της Intercity. Ο Στρίκος ήτανε εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους στην τρίτη περίοδο , σκοράροντας 11 πόντους , παρέα με τον Νικολάου που είχε 4 δικούς του . Για τον Μικρόκοσμο , ο Σιδερέας ζεστάθηκε με 6 πόντους ενώ ο Γκούμας ακολούθησε με 4 . Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 36-45 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο ίδιος επιθετικός ρυθμός συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο , με τον Μπόζα να ευστοχεί από την γραμμή των 6,75 στην αρχή του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με ένα επιμέρους σκορ 9-4 στα επόμενα λεπτά , ρίχνοντας την διαφορά στους 7(45-52) . Ο Μικρόκοσμος δεν τα παρατούσε μειώνοντας την διαφορά αργότερα στους 5 πόντους(54-59). Στο διάστημα αυτό βγήκε μπροστά επιθετικά ο Παπάς για τους γηπεδούχους με 5 πόντους κάνοντας υπερπροσπάθεια κάτω από την αντίπαλη  ρακέτα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Στρίκος συνέχιζε ακάθεκτος στην επίθεση , μαζί με τους Νικολάου και  Μπόζα από κοντά . Η αναμέτρηση έληξε 55-63, με τους φιλοξενούμενους να ανακάμπτουν την προσπάθεια ανατροπής των γηπεδούχων.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Στρίκος της Intercity, με  19 πόντους, 11 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ . Για τον Μικρόκοσμο  ξεχώρισε ο  Ευάγγελος Παπάς , με 14 πόντους,  11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ.

Mikrokosmos Athens(Φραγκογιάννης): Γκούμας 11, Ευσταθόπουλος 5, Παπάς 14 , Φραγκογιάννης  2, Φρυσάλης ,Τσατσαρώνης 6, Σιδερέας 12,Καρατζάς 5 .

Intercity(Μπαλαφούτης): Στρίκος 19, Μπαλαφούτης Γ.  3 , Σπαής 4 , Σταυρόπουλος 9, Μπόζας 12, Νικολάου 12, Συρνιώτης 4.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των 2 ομάδων στο 2ο ημίχρονο!