09/12/2019
Bobeeres 8 17 17 15 - 57 -
Χαρμάνι Milano 7 14 11 3 - 35 -

Συνέρχονται οι Bobeeres!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Bobeeres στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα της Χαρμάνι Μιλάνο με 57-35 στο Περιστέρι!

Μέχρι 2:00 για την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η Χαρμάνι Μιλάνο προηγούταν με 2-7, με τους Μπιμπλή (3π), Μανούρη και Λιαμπότη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο, με τριποντάκι του Τζώρτζη και έμμεσο τρίποντο του Αγάθου, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 8-7, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι είδαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Bobeeres να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 25-21, χάρη σε 4 πόντους του Σακελλαράκη, άλλους τόσους του Τζώρτζη, 4 του Σιάτρα και 3 του Αντωνόπουλου. Τους Ιταλούς κράτησε κοντά στο σκορ ο Μπιμπλής με τους 4 πόντους που έβαλε, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν οι Καρέλλος και Λιαμπότης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα των Τσίτουρα – Παπαμικρούλη επέβαλε τον δικό του ρυθμό και με δράστες τους Τζώρτζη (6π), Σιάτρα (5π), Ξουράφη (4π) και Σώτο Αγγελακόπουλο, βρέθηκε στο +12, 37-25, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 42-32. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα η ομάδα του Τάγκα, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Μπιμπλής και τους 4 του Μανούρη. Σκορ τρίτης περιόδου 42-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Μπυρόβιοι” διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και έφτασαν δίκαια, αλλά και εύκολα τελικά στη νίκη με 57-35, έπειτα από 4 πόντους του Αγάθου και τριποντάκι του Τζώρτζη. Για τους “Μιλανέζους” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε μόνο ο Θοδωρής Καρέλλος, πετυχαίνοντας και τους 3 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 10/22 βολές, 16/44 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/14 βολές, 11/50 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Mvp για τους Bobeeres ο Τζώρτζης με 16 πόντους, έχοντας ½ βολές, 0/2 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Χαρμάνι Μιλάνο ο Μανούρης για ακόμη ένα ματς με 8 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 4/11 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε άλλα τόσα λάθη και είχε 1 τάπα.

Bobeeres (Τσίτουρας – Παπαμικρούλης): Ξουράφης 6, Ζουλός 2, Τζώρτζης 16 (5), Σιάτρας 11, Αντωνόπουλος 5, Αγάθος 7, Αγγελακόπουλος Κ., Σακελλαράκης 4, Αγγελακόπουλος Σ. 2, Τσιακανίκας 4

Χαρμάνι Μιλάνο (Τάγκας): Ιωσηφίδης 1, Λιαμπότης 5 (1), Μανούρης 8, Τάγκας, Μανιάτης, Πυρλής, Μπομπότης 4, Μπιμπλ΄λης 11 (1), Καρέλλος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που έκαναν οι Bobeeres, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά!