06/11/2022
Undrafted 7 13 11 12 - 43 -
Puronto Raptors 7 4 2 12 - 25 -

Συνέχεια στο αήττητο!

Ασταμάτητο το... τρένο των Undrafted, δεν έκανε "στάση" ούτε στους Puronto Raptors και επιβλήθηκε με 43-25 στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, για την Development 2 κατηγορία.

Βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ο Δαλιακόπουλος (1) και έβαλε από νωρίς τους Raptors σε θέση ισχύος, με τον ενεργητικό αλλά άστοχο Κόντο να προσπαθεί για Undrafted και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-7, με το παιχνίδινα ειναι ακρως ισορροπημένο.

Έσφιξε η άμυνα των γηπεδούχων στη συνέχεια, με τους Puronto να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν και τον Πανταζή να το εκμεταλλεύεται αυτό και να σκοράρει και να ξεχωρίζει, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-11 για Undrafted.

Με υπομονή έψαξαν οι δύο παρέες το δρόμο προς το καλάθι στις αρχές της τρίτης περιόδου, μειώνοντας τα λάθη. Η κακή επιθετική τους συγκομιδή όμως έριξε κάπως τον ρυθμό του αγώνα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-13, έπειτα από καλάθι του Παναγόπουλου.

Πίεσαν, προσπάθησαν, έβαλαν μεγάλα καλάθια αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση οι Puronto, με τον Πανταζη να παίρνει πάνω του την κατάσταση, τον Τσιάνο να καθαρίζει τα ριμπάουντ και τους Undrafted να κερδίζουν και να συνεχίζουν το αήττητό τους σερί, με τελικό σκορ 43-25.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άλκης ο Πανταζής με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Puronto ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σιαπκάς με 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/38 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 11/18 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/42 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 5/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 13 λάθη.

Undrafted (Κόντος): Παναγόπουλος 5, Πανταζής 8, Κόντος 13 (11 ριμπ.), Τσιάνος 7 (12 ριμπ.), Θεοδωρόπουλος 6, Αγρογιάννης 4, Παπαθεοδώρου.

Puronto Raptors (Μπελάλης): Μπελάλης 5, Λεμπιδάκης 3, Σιαπκάς 2, Δαλιακόπουλος 6, Καλαμπαλίκης, Βουτσινός, Κουλούρης 8, Γεωργάτης, Βασιλακόπουλος, Μένεγος 1, Μιχαλίτσας, Παπαδόπουλος.

Τί μας άρεσε : Πανέμορφο το κλίμα στην αναμέτρηση!