03/03/2024
Agrinio Cava Beers 7 12 13 9 - 41 -
San Agrinio Engineers 14 13 23 6 - 56 -

Συνέχισαν νικηφόρα οι San Agrinio Engineers

Την 9η συνεχόμενη νίκη τους και 13η συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι San Agrinio Engineers που επικράτησαν με 56 - 41 των Agrinio Cava Beers.
Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου ήταν καλύτερη και έφτασε σε ένα ακόμα ροζ φύλλο, ενώ οι Cava Beers δεν έκαναν καλή εμφάνιση και την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η κατάταξή τους στη βαθμολογία.

Οι Engineers μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, πήραν διψήφιο προβάδισμα και ήταν μπροστά με 7 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ματς, έφτασαν σε διαφορά ακόμα και 11 πόντων και προηγήθηκαν με 8 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Engineers προηγήθηκαν με 12 πόντους, οι Cava Beers με σερί 9 - 0 μείωσαν στους 3, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 17 - 2 φτάνοντας στο +18 στο 30ο λεπτό.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό και οι Engineers απλά "σφράγισαν" τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Cava Beers ήταν ο Γιώργος Διαμάντης με 12 πόντους.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 19 πόντους και ακολούθησε ο Νικήτας Παπαγαλάνης με 11.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers στηρίχτηκαν στην άμυνά τους και παρότι δεν έπιασαν την απόδοση προηγούμενων αγώνων, έφτασαν στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Οι Cava Beers είχαν ξανά κενά διαστήματα και γνώρισαν την 8η ήττα τους στο πρωτάθλημα.

AGRINIO CAVA BEERS (Ακύλας Φραγγελάκης): Διαμάντης 12, Ζαρκάδας 4, Καραθανασόπουλος 7, Ρέντζιος 3(1), Ρηγογιάννης 4, Στραβοδήμος 9(1), Τριμπόνης 2, Φραγγελάκης, Χαϊδής.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Έξαρχος 3, Κάκος 2, Καταγής 1, Κολτσίδας 2, Κοτρώτσος, Μπουλούμπασης 3(1), Παπαγαλάνης 11, Παπαθανασίου, Πρέζας 6, Τάγκας 9, Τασόπουλος 19(2).