14/01/2024
Emporio Armani 10 15 15 6 - 46 -
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 6 13 9 11 - 39 -

Συνέχισε με νίκη η ελλειπής Emporio Armani

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 8 - 0, όμως στη συνέχεια δε μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και η Ανεμώνη μείωσε στους 4 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου η Ανεμώνη προηγήθηκε, όμως η Emporio Armani ξαναπήρε γρήγορα προβάδισμα και έκλεισε στο +6 το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ανεμώνη μείωσε στους 4, όμως στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου η Emporio Armani έτρεξε σερί 8 - 0 στέλνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5, όμως δε μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και η Emporio Armani κράτησε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Τασιούλης με 15 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Νίκος Σβίγγος.
Για την Ανεμώνη πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 12 πόντους.

Τι μας άρεσε. Παρά το χαμηλό σκορ το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον, με την Armani να έχει σε μεγάλο βαθμό τον έλεγχο.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες των γηπεδούχων έδειξαν να τους επηρεάζουν αρκετά, ενώ και η Ανεμώνη είχε πολλούς παίκτες σε μέτρια βραδιά.

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Αγγέλης 9, Κάππας, Κοκοτός, Κοργιαλός 6, Πατούλας, Σβίγγος 10(1), Τασιούλης Χ. 15, Τασιούλης Ι. 6(2), Τρίκας.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Χρήστος Σόρογκας): Γαβρικούδης 4, Γρομητσάρης 1, Καραβίας 6, Καρακώστας 3(1), Κουφός 2, Λύγδας 1, Μαρκέτος 3(1), Μεταξάς 12(1), Στουραΐτης 2, Τάτσης, Φορτσεράς 3, Χαρίσης 2.