04/03/2023
Boom Shakalaka 19 4 9 17 - 49 -
Golden Boys 23 17 12 17 - 69 -

Συνεχίστηκε το αήττητο με 20ρα για τους Golden Boys!

Η Boom Shakalaka ερχόταν με φόρα από τα τελευταία αποτελέσματα, αλλά το απόγευμα του Σαββάτου στον Σπάρτακο, οι Golden Boys έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό από το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, επικράτησαν εύκολα με 49 – 69, κρατώντας το αήττητο για 22ο συνεχόμενο παιχνίδι.

Καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να τρέχουν και να σκοράρουν ακατάπαυστα, με τους Golden Boys να έχουν προβάδισμα με 19 – 23. Ο γνωστός άγνωστος Βασίλης Χαχάμης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 9 πόντους, με τον Λαλιώτη να κάνει μεγάλη ζημιά μέσα στο ζωγραφιστό με 6 και τους Ποντικό-Δαπόλα να σκοράρουν από ένα τρίποντο.Στο αντίπαλο στρατόπεδο η ομάδα του Μουστάκα ήταν ανταγωνιστική σε όλη την διάρκεια, με τον τάχυτατο Μαρκουλή να οδηγεί την επίθεση με 6 πόντους και τους Μπούρμπουλα – Φλόκα να δίνουν βοήθειες με 4 πόντους έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πρωτοπόροι έκαναν πάρτι στον αγωνιστικό χώρο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο + 17. Με γρανιτένια άμυνα, τον Ποντικό να σέρνει τον χορό με 7 πόντους και τους Νικολιδάκη και Σκλαβενίτη να βάζουν από ένα τρίποντο, διαμόρφωσαν το 23-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν πιο ισορροπημένο αλλά φτωχό από πλευράς επιθετικής συγκομιδής και των δύο ομάδων, με την διαφορά να είναι στο + 20 για τους GB. Ο Βασίλης και ο Αντρέας Χαχάμης με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ για την Boom που πάλευε αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει το σκορ, ξεχώρισαν Μαρκουλής(4) και Κυρίμης(3).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπούρμπουλας πήρε το όπλο του για τους γηπεδούχους,πετυχαίνοντας 13 πόντους, αλλά ήταν ήδη αργά. Οι Golden Boys , με τον Ποντικό να δημιουργεί, τον Σκλαβενίτη να είναι πρώτο βιολί με 6 πόντους και τους Λαλιώτη(4),Νικολιδάκη(3) να δίνουν βοήθειες, έφτασαν στην νίκη με 49 – 69, κρατώντας παράλληλα το αήττητο τους.

Betsson Mvp Ο Γιάννης Ποντικός με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μαρκουλής με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Boom είχε 20/47 δίποντα, 1/24 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Οι GB είχαν 18/49 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 9/16 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Boom Shakalaka (Μουστάκας): Αγγελάκης, Αλεφαντινός, Κοττέας 4(15ρ.), Κυρίμης 3, Λάσκος, Μαρκουλής 14, Μπούρμπουλας 23, Φλόκας 5.

Golden Boys (Α.Χαχάμης): Δαπόλας 7(11ρ.), Λαλιώτης 12(9ρ.), Νικολιδάκης 7, Ποντικός 15 (12ρ.-13 ασίστ), Σκλαβενίτης 9,Α. Χαχάμης 6(10ρ.), Β.Χαχάμης 13.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν οι πρωτοπόροι το παιχνίδι.