19/12/2022
Akarnania Warriors 13 6 16 16 - 51 -
Agrinio Cava Beers 16 18 10 14 - 60 -

Συνεχίζει αήττητη η Dr Pharmacy στο κλείσιμο του Α’ γύρου!

Μόνη αήττητη ομάδα στο Basketaki Agrinio παραμένει η Dr Pharmacy μετά την 7η νίκη της ολοκληρώνοντας έτσι τον πρώτο γύρο κάνοντας το απόλυτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσέχουν τις άμυνες τους και να προσπαθούν να πετύχουν καλάθια  στον αιφνιδιασμό. Με «αρχηγό» τον Αραχωβίτη που σκόραρε και μοίραζε ασίστ η Dr. Pharmacy κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με την διαφορά στους 3 πόντους έναντι του δυναμικού Τσάσση και της παρέας του

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο η Dr Pharmacy πάτησε γκάζι και με κορυφαίους τους Βασιλείου και Καλλιακμάνη εκμεταλλεύθηκε την επιθετική δυστοκία των Warriors  παίρνοντας προβάδισμα με  19 – 34.

Οι Pharmacy μπήκαν δυναμικά και στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά με εύκολα καλάθια όμως οι Warriors έδειξαν ξανά ότι δεν τα παρατάνε εύκολα. Με επιθέσεις που κατέληγαν συνήθως στον Χρήστο Τσάσση  προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά κλείνοντας ωστόσο το δεκάλεπτο στους 10 πόντους .

Οι Warriors προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να επιστρέψουν στο ματς με τους Δρακούση και Τσάσση, όμως οι Dr Pharmacy με τον Βασιλείου αλλά και τον πολύ αποτελεσματικό κάτω από τα καλάθια Καλλιακμάνη έβρισκε λύσεις και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή.

Η συγκινητική προσπάθεια του Χρήστου Τσάσση με 31 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κόψιμο δεν ήταν αρκετή να αναχαιτίσει τους Pharmacy που με  Αραχωβίτη, Καλλιακμάνη και τον Bettson Mvp  Βασιλείου (14πόντοι, 17 ριμπαουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα) πήραν την 7η νίκη τους.

Akarnania Warriors (Θοδωρής Παπαστάμος) Δρακούσης 9 (1), Κωτσής 1, Μπιτσικώκος 4, Τσάσσης 31 (2), Μπαρμπάκης, Τσαμάκης, Τασιούλης 4., Αντωνιάδης, Τακτικός 2.

DR. PHARMACY (Γιάννης Παρθένης): Αραχωβίτης 14 (3), Διαμάντης 4, Χαϊδής , Καλλιακμάνης 21, Βασιλείου 14 , Τριμπόνης , Φραγγελάκης.1, Ρέντζιος 6(1).

Τι μας άρεσε:  Η Dr. Pharmacy επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της δείχνοντας επιθετικό πλουραλισμό

Τι δε μας άρεσε: Oi Warriors έχουν στο αίμα τους να μην παραδίνονται εύκολα, ο Χρήστος Τσάσσης όμως ήταν απελπιστικά μόνος στο σκοράρισμα