16/06/2024
Αμόκ 13 12 13 25 - 63 -
Hood BC 17 16 25 13 - 71 -

Συνεχίζει αήττητη η Hood!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι βρίσκοντας σκορ κυρίως με αιφνιδιασμούς. Οι κίτρινοι βρήκαν σκορ με τους 4 πόντους του Βασίλειου και του 6 του Σταυρόπουλου. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τον Ζέγγο, ο οποίος με 11 πόντους σε γρήγορο παιχνίδι έβαλε την ομάδα του με 13-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να συνεχίζεται στον ίδιο ρυθμό και την Hood να βρίσκει επιπλέον λύσεις από τον Χαριτόπουλο. Ο Στεφόπουλος στην συνέχεια σημείωσε 6 πόντους κοντά στο καλάθι δίνοντας μια καλή διαφορά στην ομάδα του. Η Αμόκ είχε σε καλή μέρα τον Σταυρόπουλο, ο οποίος με ακόμη 5 πόντους έκανε το 25-33 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Από 7 πόντους έκαστος Ζέγγος και Χαριτόπουλος έδωσαν αέρα 20 πόντων στους φιλοξενούμενους, με την Αμόκ να μην έχει απάντηση στο τρίτο δεκάλεπτο και να μένει πίσω στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Αμόκ έκανε αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι με τα μεγάλα σουτ του Βεγικάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν αγχώθηκαν και κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από τον Κολωνό επικρατώντας με 63-71, συνεχίζοντας αήττητοι στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζέγγος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλειος με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Κορίνθιος 6, Βεγικάκης 18, Βασίλειος 18, Τσατσάνης 3, Αβράμπος 4, Γράψας, Σταυρόπουλος 17, Αβρκιώτης 3

Hood BC (Ζέγγος): Ζέγγος 24, Πρωτόγερος, Θεοδώρου, Milicevic 6, Λαύκας 2, Ρουμελιώτης 3, Στεφόπουλος 10, Χαριτόπουλος 19, Σαρρής 7

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες φάσεις που βγάλανε οι δύο ομάδες!