18/03/2022
Skroutz 15 16 13 14 - 58 -
Αμόκ 10 23 17 18 - 68 -

Συνεχίζει ακάθεκτη η Αμόκ!

Μια νίκη τεράστιας σημασίας, όχι τόσο βαθμολογικής αλλά κυρίως γιατί ήταν εκεί και τους έβλεπε ο Χρήστος Δερδενές πήρε η ΑΜΟΚ και φυσικά την αφιέρωσε στον ψηλό! Όσον αφορά το ματς το Σκρουτζ ήταν πολύ καλύτερο ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ η ΑΜΟΚ δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει αγωνιστικό ρυθμό. Βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν τα πράγματα και έτσι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίρνουν ροζ φύλλα αγώνα. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Περιστερίου το βράδυ της Τετάρτης στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development II League.

Το Σκρουτζ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστές τους Μακρόπουλο και Παυλίδη πήρε εύκολα κεφάλι στο σκορ και λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου προηγούνταν με 9-2. Η ΑΜΟΚ αντέδρασε όπως είναι λογικό και κατάφερε να μειώσει στο τέλος σε 15-10 περνώντας τη μπάλα στο ζωγραφιστό ταΐζοντας τον Πουμπουρίδη και τον Καστρίτη.

Πιο παραγωγικό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του. Toπρώτο προβάδισμα της ΑΜΟΚ ήρθε μετά από τρίποντο του Ορφανού ο οποίος έγραψε το 19-20. Στα επόμενα λεπτά μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια με τους «μαύρους» να ανεβάζουν απλά τη διαφορά κατά έναν πόντο πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια με διαφορά ενός καλαθιού (31-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι επιθέσεις των γηπεδούχων ήταν στοχευμένες καθώς τροφοδοτούσαν τον σκόρερ τους που δεν είναι άλλος από τον Μακρόπουλο ο οποίος έφθειρε αρκετά τους αντιπάλους του αλλά ήταν άστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ενώ η ΑΜΟΚ εκμεταλλεύτηκε την κούραση των αντιπάλων της και με καλάθια στο transition από τον Χειράκη και δημιουργία του Ορφανού η ψαλίδα άνοιξε λίγο ακόμα με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 44-50.

Δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο αφού το πλάνο και των δύο ομάδων δεν άλλαξε. Αν ο Μακρόπουλος ήταν πιο εύστοχος στις βολές μπορεί το ματς να ήταν εντελώς διαφορετικό αλλά η ΑΜΟΚ συνέχισε να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο αλλά και τον Κατσικάρη να εκτελεί από τις γωνίες του τριπόντου και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 58-68 με τους «μαύρους» να παίρνουν το 15ο ροζ φύλλο αγώνα σε 16 αγωνιστικές.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μακρόπουλος που σημείωσε 36 πόντους κάνοντας double-double με 34 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη. Betsson mvp για την Αμόκ ο Ορφανός με 14 πόντους κάνοντας tripledoubleμε 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 4 λάθη.

Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 40% (18/45), 15% στα τρίποντα (3/19), 44% από τη γραμμή των βολών (13/29), μάζεψαν 47 ριμπάουντ (21 επιθετικά), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 18 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 45% (18/40), 30% στα τρίποντα (7/23), 61% από τη γραμμή των βολών (11-18), μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 18 λάθη.

Σκρουτζ (Παυλίδης): Πουλής 2, Καρανατσίδης, Παυλίδης 11 (3), Μακρόπουλος 36, Παπαδόπουλος 1, Φέτσιος, Λεωνάκης 8.

ΑΜΟΚ (Δερδενές): Κρινής 5 (1), Χειράκης 13 (1), Ορφανός 14 (1), Μπακόλας, Αβαρκιώτης, Κλάπης 2, Τρυγωνόπουλος 8 (1), Γράψας 3 (1), Πουμπουρίδης 5, Βιγικάκης 8, Καστρίτης 3, Κατσικάρης 8 (2).

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά που εμφανίστηκε για να δει την ομάδα του ο Χρήστος Δερδενές καθώς μερικούς μήνες πριν βρισκόταν στη ΜΕΘ και πλέον είναι μαζί με τους αγαπημένους του φίλους. Προφανώς το Basketaki του εύχεται για ακόμη μια φορά περαστικά και σιδερένιος!

Τι δε μας άρεσε: Παρά την εξαιρετική απόδοση και τους 47 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ο Μακρόπουλος έχασε 15 βολές (10/25), και όλοι ξέρουμε πόσο διαφορετικό θα ήταν το ματς αν ευστοχούσε σε κάποιες από αυτές.