06/07/2021
Sun City Spurs 14 9 6 8 - 37 -
Pressof BC 10 11 15 8 - 44 -

Συνεχίζει αλώβητη η Pressof!

Την αήττητη πορεία της στον όγδοο όμιλο της Summer Development League συνέχισε η Pressof, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τους Sun City Spurs με 37-44 και έκανε το 3/3!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι Sun City Spurs έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 14-10, έπειτα από 4 πόντους του HatziBill, τρίποντο του Κουκούλη και 3 πόντους του Νίκου Μπόζα. Ο Τρατολάτης με 5 πόντους και ο Παραράς με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, με τους μπλε να διατηρούν σταθερά το τιμόνι στα χέρια τους και με ακόμη 6 πόντους του Κουκούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 23-21. Την Pressof κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο οι Μπαλάσκας (3π), Παραράς, Ντεμίρης, Παπαθανασίου και Τρατολάτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι βυσσινοί έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Μπαλάσκα (4π), Νομικό (3π) και Χατζίδη (3π), πήραν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων, 29-36. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Πέλεχα σε εκείνο το σημείο, με τους Κουκούλη, HatziBill και Nioniovic να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 29-36!

Με καλάθια των Σαπουντζή, Κουκούλη και Γιάννη Μπόζα, τα Σπιρούνια πλησίασαν στον πόντο, 35-36, 5:00 για το φινάλε. Στο υπόλοιπο, όμως, του ντέρμπι ο Νομικός έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα και οδήγησε την  Pressof στη νίκη με 37-44!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 13/50 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 11/38 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs Ο Σαπουντζής με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Hall of Brands mvp της Pressof ο Νομικός με 9 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 3/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας, Μπόζας Ν. 3, Κουκούλης 13 (1), Ντεντόπουλος 2, Φώτος, Nioniovic 3, Σπυρόπουλος, Μπόζας Γ. 6, HatziBill 6 (1), Σαπουντζής 6

Pressof (Μπαλάσκας): Τσιλιώνης 2, Παπαθανασίου 2, Τρατολάτης 7 (1), Μπαλάσκας 7 (2), Τσορτός 2, Νομικός 9 (3), Ντεμίρης 2, Χατζίδης 5, Καραντζιάς 2, Παραράς 6

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του σκορ!

Τι δεν μας άρεσε: Τα αρκετά νεκρά διαστήματα των δύο ομάδων!