20/10/2020
ReTirees 14 11 15 12 - 52 -
Άνεμος BC 13 12 10 25 - 60 -

Συνεχίζει με νίκες το κόκκινο τρένο!

Το βράδυ της Δευτέρας 19 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , ο Άνεμος κάνοντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στους ReTirees με 52 – 60 για την έκτη αγωνιστική της Elite.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι με πρώτους σκόρερ τους Γιαμαίο με δύο τρίποντα και Πλεξουσάκη με 4 πόντους , είχαν ελαφρύ προβάδισμα 14 – 13 απέναντι στον Άνεμο που έβρισκε λύσεις κυρίως με Γεωργούση(6) και Βήττα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο επικρατούσαν και πάλι οι άμυνες των δύο ομάδων. Οι ReTirees συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα με 5 πόντους του Σιφναίου και 4 του Τσαντζαλή , αλλά ο Άνεμος με 4 του Βήττα και βοήθειες από Γεωργούση, Χούσο και Μεχίλι έφερε το ματς στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου(25 – 25).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους ReTirees να πετυχαίνουν τρία συνεχόμενα τρίποντα με Γιαμαίο και Σαρρή(2) και τον Άνεμο να απαντάει με Καντιώτη(4), Γεωργούση και Βήττα(34 – 33.). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ξέφυγαν με Στόλη, Σιφναίο και βολές του Καπέλη , την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόνο δύο βολές με τον Χούσο( 40 – 35.).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Σαρρή να ανοίγει την διαφορά με τρεις ελεύθερες βολές. Ο Άνεμος έβγαλε γρήγορη αντίδραση, και με τους Μπαρτσώκα, Γεωργούση, Καντιώτη και Βήττα πλησίασε 43 – 42. Οι ReTirees απάντησαν με δίποντο του Σαρρή και βολές του Σιφναίου, όμως οι ερυθρόλευκοι έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις. Με πρωταγωνιστή τον Καντιώτη με 5 πόντους και τους Γεωργούση, Χούσο να βάζουν από ένα καλάθι πέρασαν μπροστά 47 – 54. Στα τρία λεπτά που απέμεναν για την λήξη του ματς οι γηπεδούχοι σκόραραν με Πλεξουσάκη και Στόλη αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς. Ο Άνεμος με τον Χούσο να βγάζει απίστευτη ενέργεια και τους Μεχίλι , Βήττα και Γεωργούση να σκοράρουν ολοκλήρωσε την νίκη του με 52-60.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Χούσος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παντελής Σαρρής με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Συνολικά οι ReTirees είχαν 18/38 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 9/17 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Ο Άνεμος είχε 23/44 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 12/20 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

ReTirees(Σαρρής): Σαρρής 11 (6ρ.), Γιαμαίος 9, Τσαντζαλής 5, Στόλης 7(4ας.), Πλεξουσάκης 6 (6ρ.), Σιφναίος 10, Κουτσουρής( 10 ρ.), Καπέλης 4.

Άνεμος(Μαντάς-Σπάλας): Καντιώτης 11, Μπαρτσώκας, Χούσος 9 (9ρ.), Βήττας 15, Αθανασίου 1 (4κλ.), Γεωργούσης 19 (12ρ.), Μεχίλι 5(4κλ.), Καρατσαρέας, Χήρας.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των ερυθρολεύκων.