08/12/2021
Harlems 15 12 16 23 - 66 -
Dilaveri 14 18 4 26 - 62 -

Συνεχίζει με νίκες το τρένο των Harlems!

Την Τρίτη το βράδυ στο Basketaki Arena, οι Harlems χάρη στο πολύ καλό τους τρίτο δεκάλεπτο, πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη απέναντι στο ηρωικό Dilaveri που κατέβηκε με πέντε παίκτες , με 66 – 62 και έστειλε το ρεκόρ του πλέον στο 7 – 1.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο. Μότσιος με 7 και Μωυσίδης με 5, ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση των Χάρλεμς, ενώ για τους φιλοξενούμενους, Δουλουγέρης με 7, Γόντικας και Στιβακτάκης με 4 , μείωναν σε 15 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Dilaveri εμφανίστηκε καλύτερο και πήρε προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 27 – 32. Ο Μούτσος ηγούνταν της επίθεσης με 7 πόντους και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Δουλουγέρη με 5, και Γόντικα, Βογιατζάκη με 4 πόντους αντίστοιχα. Για τους Harlems που αντιμετώπιζαν πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση, ξεχώρισε ο Δαμίγος με 4 πόντους.

Με το μαχαίρι στα δόντια έπαιζαν οι Harlems σε όλη την τρίτη περίοδο, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι εντός παιδειάς από τον Μούτσο, ενώ στην επίθεση με ιθύνων νου τον Καρρά και κολώνες τους Μότσιο με 7 και Σταυρόπουλο με 6 πόντους αντίστοιχα , ξέφυγαν 43 – 36.

Εκπληκτικό το ξεκίνημα της ομάδος του Ρουσιώτη στην τέταρτη περίοδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μότσιο με 8 πόντους και τον Κάντζιο να ακολουθεί με 5, ξέφυγε 57 – 39. Το Dilaveri δεν πτοήθηκε από την μεγάλη διαφορά και την έλλειψη έκτου παίκτη και με τον Γόντικα να βγαίνει μπροστά με 8 πόντους και τους Στιβακτάκη και Δουλουγέρη να βοηθούν, μείωσε 60 – 56. Στα 4 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του παιχνιδιού, οι Harlems δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Παρά την ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων, βρήκαν λύσεις με μεγάλο γκολ φάουλ του Σταυρόπουλου και βολές του Δαμίγου,διαμορφώνοντας το τελικό 66-62.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Μότσιος με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γόντικας με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Harlems είχαν 24 / 46 δίποντα, 3 / 25 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Το Dilaveri είχε 21 / 49 δίποντα, 3 / 20 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Κάντζιος 12, Σιάμος, Διαμαντόπουλος, Καρράς 3(9ρ.), Ιωσηφίδης 2, Μότσιος 24(11ρ.), Σταυρόπουλος 11(8ρ.), Μωυσίδης 5, Δαμίγος 9(10ρ.)

Dilaveri(Δουλουγέρης): Δουλουγέρης 21, Γόντικας 15(16ρ.), Στιβακτάκης 11, Μούτσος 9, Βογιατζάκης 6(14ρ.)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Harlems και η πίστη στο Dilaveri μέχρι το τέλος για ανατροπή.