03/10/2023
ThunderDogs 13 14 14 14 - 55 -
Antilalos BC 22 26 21 15 - 74 -

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Αντίλαλος!

Με έναν Merkevicious να τρίβεις τα μάτια σου, ο Αντίλαλος έκανε το 3/3, επικρατώντας με 55-74 των Thunderdogs του Γιώργου Σεφέρη και του κόουτς Παπαγεωργίου, συναντώντας έτσι τους Stifado Bulls στην κορυφή της βαθμολογίας!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αντίλαλος, ο οποίος βασιζόμενος στις επιθετικές ικανότητες του Merkevicious και του Γιαννακόπουλου (7π. έκαστος), πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Από την άλλη, ο Μπένος με τέσσερις και ο Σέργης με ένα τριποντάκι έδωσαν λύσεις στην ομάδα του Παπαγεωργίου, η οποία βρέθηκε πίσω με 13-22 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμετρήσης, με τον Λιθουανό center να συνεχίζει το βιολί του (8π.) και να μας χαρίζει το highlight της αγωνιστικής με ένα alley oop κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από ασίστ του Θεοδώρου! Οι Thunderdogs έβγαλαν αντίδραση και με ένα γρήγορο 4-0 σερί με σκόρερ τον Μπένο και τον Φρονιμάκη στα τέλη του ημιχρόνου έριξαν τη διαφορά στους 11. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 27-38!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αρμάδα του Σεφέρη παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με σκόρερ τον Δημακαρέα (8π.) κατά κύριο λόγο, πήρε το momentum με το μέρος της! Ο Αντίλαλος παρέμεινε ψύχραιμος και με τρεις πόντους του Μαργώνη και εννέα του Merkevicious ξαναέστειλε τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Ο Αντίλαλος έκλεισε το τελευταίο δεκάλεπτο, προπορευόμενος στο σκορ με 41-59.

Οι Thunderdogs έκαναν την προσπάθεια τους στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Μπένο και τον Κοντο με τέσσερις πόντους, όμως ο Αντίλαλος εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμά του. Με τους πέντε πόντους του Merkevicious και το τριποντάκι του Θεοδώρου, η ομάδα του Ζαμπέτα πήρε τη νίκη με 55-74 και έφτασε στο 3-0.

Betsson MVP για την ομάδα του Ζαμπέτα αναδείχτηκε ο Viktoras Merkevicious με 30 πόντους, 14 ριμπαουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ThunderDogs (Σεφέρης): Γιακιντζής, Κοντος 11, Μπένος 10, Σέργης 8, Δημακαρέας 8, Παπαγεωργίου 3, Πέππας Α. 4, Πέππας Γ. 2, Σαραντάκος, Σεφέρης 2, Φρονιμάκης 7 (10ριμπ.)

Αντίλαλος (Γ. Ζαμπέτας): Merkevicious 30 (14ριμπ.), Αλεξίου 3 (1), Γιαννακόπουλος 11 (4ριμπ.), Κ. Ζαμπέτας 7 (1), Θεοδώρου 6 (1), Μάινας 4, Μαργώνης 9 (7ριμπ.), Καραγιάννης 4 (8ριμπ.), Σταυρόπουλος

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση του Merkevicious και το alley-oop κάρφωμα!