22/02/2022
Sikamino Bulls 20 15 11 16 - 62 -
Tinder Bologna 20 26 12 16 - 74 -

Συνεχίζει στην κορυφή η Niko Team!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 21 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, η Niko Team πήρε τον έλεγχο του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και παρά τις προσπάθειες των Sikamino Bulls, επικράτησαν με 62 – 74 , παραμένοντας στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της D2.

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και το σκορ να είναι ισόπαλο 20 – 20. Νικολακάκης με δύο τρίποντα και Αγγελάκης με 6 πόντους οδηγούσαν την επίθεση των Ταύρων, ενώ για τους φιλοξενούμενους, Κουτσιώνης και Κολυβάκης ήταν τα πρώτα βιολιά με 6 και είχαν από κοντά Zu και Yi με 4 έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Niko Team έτρεξε ακόμα περισσότερο και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Ο Θεοχάρης έκανε απίθανα πράγματα με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Κολυβάκης με 7 για το + 11 του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, ο Λαζαρίδης προσπαθούσε να δώσεις λύσεις στην επίθεση με 7 πόντους με τον Νικολακάκη να ακολουθεί με 3 για το 35 – 46.

Οι Sikamino μπήκαν πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και με 5 πόντους του Λαζαρίδη και 4 του Πολίτη μείωσαν σε 44 – 48. Στη συνέχεια όμως η ΝIko Team πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα και με μπροστάρη τον Κουτσιώνη με 4 πόντους, ξέφυγε πάλι με 46-58.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την έκβαση της αναμέτρησης να μην αλλάζει και την φιλοξενούμενη ομάδα να επικρατεί 62 – 74. Ο Θεοχάρης με 5 πόντους είχε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα , με τους Κολυβάκη με 4 και Παπαπαύλου με τρίποντο να ακολουθούν, ενώ για τους Bulls , Πάχης, Λαζαρίδης και Πίτλιγγερ πάλευαν με 5 πόντους ο καθένας.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Θεοχάρης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μηνάς Αγγελάκης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Sikamino είχαν 17 / 39 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 10 / 22 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 26 λάθη.

Η Niko Team είχε 21 / 49 δίποντα, 7 / 28 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Sikamino Bulls(Πολίτης):Λαζαρίδης 22, Νικολακάκης 6(10ρ.), Πάχης 10(6ρ.), Πίτλιγγερ 6(6ρ.), Πολίτης 6, Σιδέρης, Αγγελάκης 12(11ρ.).

Niko Team(Τσαβαλάς) : Yi 9(6ρ.),Zhu 10, Θεοχάρης 20(6ρ.) Καραμαλίγκας 4(7ρ.), Κολυβάκης 19(11ρ.), Κουτσιώνης 12(6ρ.)Παπαπαύλου 3, Τσαβαλάς 2(5 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Η διαθεση των δύο ομάδων να πανε σε γρήγορο παιχνίδι.