12/11/2021
Phoenix Bums 14 10 12 13 - 49 -
Deportivo Faliro 11 21 20 6 - 58 -

Συνεχίζει στον δρόμο της η Deportivo!

Τρία στα τρία για την Deportivo HNC Coin στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τους επτάψυχους Phoenix Bums με 49-58 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Phoenix Bums στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς βρέθηκαν μέχρι και  στο +7, 10-3, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 14-11, μετά από τρίποντα των Παλαμιδά, Παπαντωνίου και Δασκαλάκη. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά τα δύο τρίποντα που έβαλε Κριεκούκης και το ένα του Μαρινάκη.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 8 πόντους του Τσάβαλου, 5 του Γάτσιου, 4 του Μαρούσου και τρίποντο του Κριεκούκη, η Deportivo HNC Coin έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 20-31. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 8, 24-32, με τον Κοβάτσο να βάζει ένα τρίποντο και τον Παλαμιδά 3 πόντους.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 36-52, έπειτα από 5 πόντους του Κριεκούκη, 5 του Κακαλέτρη, 3 του Αναγνώστη και 3 του Μαρούσου. Δεν μπόρεσαν οι οράνιε να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Αξαμπανόπουλου και τους 4 του Παπαντωνίου. Σκορ τρίτης περιόδου 36-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αλήτες έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με ακόμη 8 πόντους του Αξαμπανόπουλου και 4 του Δασκαλάκη, πλησίασαν στους 4, 48-52, 4:00 για το φινάλε. Τελικά η παρέα του Μαρινάκη κατάφερε να φτάσει με την ψυχή στο στόμα στη νίκη με 49-58, χάρη σε καλάθια των Γάτσιου και Μαρούσου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 13/41 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/20 βολές, 8/31 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Αξαμπανόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 4 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της Deportivo HNC Coin ο Κριεκούκης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 0/2 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, υπέπεσε σε 6 λάθη και είχε 1 τάπα.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 6 (1), Καδάς, Πολυχρονίδης, Αξαμπανόπουλος 18, Παπαντωνίου 7 (1), Βοντετσιάνος 1, Μπαλτζόγλου, Κοβάτσος 7 (1), Μοσκόφογλου 3, Δασκαλάκης 7 (2), Λάσπας

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Παύλου 1, Μαρούσος 9, Κριεκούκης 16 (4), Γάτσιος 9 (1), Τσάβαλος 10 (2), Μαρινάκης 3 (1), Κακαλέτρης 7 (1), Αναγνώστης 3

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό παιχνίδι της Deportivo HNC Coin σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όσο και η επιστροφή των Bums στα τελευταία λεπτά!