13/12/2021
Mandra Heat 16 15 23 5 - 59 -
Kolosos Dunk n' Donuts 4 10 17 15 - 46 -

Συνεχίζει την τρελή πορεία της η Mandra Heat!

Το απόγευμα του Σαββάτου στα Άνω Λιόσια, η Mandra Heat συνέχισε την τρελή πορεία της, καθώς με επιβλητική εμφάνιση για 30 λεπτά και παρά την πίεση του Kολοσού στην τέταρτη περίοδο, επικράτησε με 59 – 46.

Η Mandra μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 16 – 4. Ο Μανίσαλης με 7 πόντους έπαιρνε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και είχε βοήθειες από Μώλο με 4 και Μπιτζιλέκη με τρίποντο, ενώ τους 4 πόντους των φιλοξενούμενων, έβαλαν Χαροκόπος και Παλλαντζάς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στην δεύτερη περίοδο με τους Δρίβα με 5 και Πέππα με 4 να είναι οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας, ενώ για τον Koloso που είχε δυσκολίες στην επίθεση, ξεχώρισε ο Μιχαηλίδης με 4. Σκορ ημιχρόνου 31 – 14.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο γεμάτο από σκορ και θέαμα , με τους γηπεδούχους να κρατούν διαφορά ασφαλείας(54-31).Ο καυτός Μπιτζιλέκης με τέσσερα τρίποντα ήταν οδηγός στην επίθεση της Μάνδρας με τον Ατματζίδη να ακολουθεί με 4 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Κολοσός δεν τα πήγαινε άσχημα στην επίθεση με τον Παλλαντζά με 7 πόντους να ξεχωρίζει και τον Χαροκόπο να ακολουθεί με 4, αλλά έμενε μακριά από την διεκδίκηση του ματς.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο , η Mandra έκανε συντήρηση δυνάμεων πετυχαίνοντας μόνο 5 πόντους με Κύρκο και Δρίβα. O Kolosos έκανε εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο με τον μπόμπερ Καραμπεσύνη να πετυχαίνει τρία τρίποντα και τους Παλαντζά, Τσαμπαρλή και Χαροκόπο να βοηθούν, μειώνοντας στο τελικό 59 – 46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μανίσαλης με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Παλλαντζάς με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Mandra είχε 15 / 55 δίποντα, 7 / 22 τρίποντα, 8/9 βολές, κατέβασε 61 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Ο Kolosos είχε 11 / 45 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 9 / 16 βολες, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Mandra Heat(Μπιτζιλέκης): Πέππας 4(8ρ.), Κύρκος 4, Τουμπανάκης 2(8ρ.), Δρίβας 10(10ρ.), Ατματζίδης 6, Μανίσαλης 9(9ρ.), Μώλος 4(8ρ.), Τσιάβος 5, Μπιτζιλέκης 15.

Kolosos Dunk N Donuts(Ζαμπούρας): Μιχαηλίδης 4, Χαροκόπος 12(11ρ.), Καραμπεσύνης 12, Πετρόπουλος, Δημόπουλος 2(13ρ.), Παλλαντζάς 12(7ρ.), Τσαμπαρλής 4.

Τι μας άρεσε: Το πρώτο 25λεπτο της Mandras!