12/11/2022
Frigo Driver 15 7 14 15 - 51 -
The Dreamers 10 25 17 17 - 69 -

Συνεχίζεται το ονειρικό ταξίδι για τους Dreamers!

Εφτά έκαναν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα οι Dreamers καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο των Frigo Driver σε παιχνίδι που διεξήχθη το απογευμα του Σαββάτου στο ΣΕΦ.

Παρά την βαθμολογικής τους διαφορά, οι Frigo Driver ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με καλάθια των Χ. Παπαδάκη και Μιχαλακάκου προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 8-2. Οι Dreamers με τους ψηλούς τους, Παναγόπουλο και Περγαντή κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, όμως ο Μιχαλακάκος με buzzer beater τρίποντο έκανε το σκορ 15-10 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Dreamers ανέβασαν ξατα κατακόρυφα την απόδοσή τους, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και με επιμέρους σκορ 7-25 μετέτρεψαν το -5 του πρώτου δεκαλέπτου σε +13 (22-35) στο τέλος του ημιχρόνου. Καθοριστικός στην εξέλιξη αυτή ήταν ο Μανασής, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Γ. Κοντού και Παναγόπουλου. Οι τυπικά γηπεδούχοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και βρέθηκαν ξαφνικά με την... πλάτη στον τοίχο.

Στην επανάληψη οι Dreamers συνέχισαν από εκεί που... σταμάτησαν. Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας (36-52). Ο Μιχαλακάκος με ατομικές ενέργειες έκανε την διαφορά για τους γηπεδούχους που ωστόσο έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Οι Dreamers έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, δοκίμασαν συστήματα στην επίθεση και με τους Παναγόπουλο, Μανασή και Κωνσταντέλο να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο έφτασαν εύκολα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, παρουσιάστηκαν Κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν δίκαια την ήττα. Τελικό σκορ στο ΣΕΦ, 51-69.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανασής με double double και 19 πόντους (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/48 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 28/52 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Frigo Driver: Κόκκαλης 3 (1), Μαθιός 7, Χ. Παπαδάκης 9 (2), Κυρίτσης 3, Μιχαλακάκος 26 (2), Καπετανάκης 3 (1), Ν. Παπαδάκης.

Dreamers: Παναγόπουλος 12, Ν. Κοντός 2, Γ. Κοντός 16 (1), Περγαντής 6, Κωνσταντέλος 14, Μανασής 19 (1),

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι Dreamers.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεση τον Μιχαλακάκο, οι υπόλοιποι Frigo Driver κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.