21/11/2022
Brazzers 11 21 4 15 - 51 -
New World Fix 13 11 21 18 - 59 -

Συνεχίζουν να κοιτούν από ψηλά οι Fix!

Στην κορυφή της Elite League by Betsson συνεχίζουν να φιγουράρουν οι New World Fix, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισαν τους Brazzers με 51-59 στο κλειστό του Περιστερίου και πήραν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους.

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους New World Fix να προηγούνται με 11-13, έπειτα από 5 πόντους του Ζωιτού και 4 του Πανταζή. Ο Βαρθολομαίος και ο Δαρδαμάνης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brazzers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 πόντους του Κούρογλου, 5 του Γιοβάνη και 4 του Αρβανίτη, πήγαν στα αποδυτήρια με ικανοποιητική διαφορά 8 πόντων, 32-24. Λίγα πράγματα για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τους Σιάποντη και Diallo να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 5 πόντους ο πρώτος και με 4 ο δεύτερος.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου το συγκρότημα του Τασιούδη έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Diallo, 3 του Σιάποντη και 3 του Ζωιτού, προσπέρασε με 36-41. Καταστροφικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, με τους Κούρογλου και Βαρθολομαίο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 36-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Ζωιτό, Σιάποντη, Diallo και Πανταζή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-59. Πάλεψαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Brazzers να προσπεράσουν, χωρίς όμως κάποια θετική κατάληξη, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Μπάρμπα, Κούρογλου, Αρβανίτη, Σαμπάνη και Αμπάζογλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/14 βολές, 19/57 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/13 βολές, 22/54 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Brazzers ο Κούρογλου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 6/17 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των New World Fix ο Diallo με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 6/12 δίποντα. Πήρε 22 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 παύω και είχε 1 τάπα.

Brazzers (Κατέρης): Κούρογλου 12, Δαρδαμάνης 4, Μπάρμπας 6 (2), Αμπάζογλου 6, Αρβανίτης 6, Βαρθολομαίος 8, Βασιλόπουλος, Γιοβάνης 5 (1), Σαμπάνης 2, Χρόνης 2

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 13, Ζαμπέτης 4, Ζωιτός 14 (1), Λογγίτσης 2, Πανταζής 12, Παπαδόπουλος, Σιάποντης 14 (1), Τσεκουρλούκης

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των Fix στο δεύτερο μέρος!