02/11/2020
Brothers United 17 11 13 9 - 50 -
West Bombers 18 9 15 15 - 57 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι West Bombers!

Οι West Bombers, αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στους Brothers United, πήραν την τρίτη διαδοχική τους νίκη στην Development, κερδίζοντας με 57-50 στο κλειστό του Seven!

To παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυνατά και για τις δύο ομάδες, που είχαν βρει καλό ρυθμό στην επίθεση. Οι West Bombers, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν 18-17, με τον Κώστα Χρόνη να βάζει 11 πόντους. Για τους «πράσινους», από 6 πόντους έβαλαν οι Αβούρης και Διαμαντής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο δεν άλλαξε. Το ματς ήταν ντέρμπι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Οι Brothers United, κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 28-27, με τον Καράμπελα να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Bombers, 3 πόντους έβαλε ο Ρούσσος.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Χρόνης και Κουλούρης, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των West Bombers, οι οποίοι προηγήθηκαν και πάλι με 42-41. Για την ομάδα του Καράμπελα, Αβούρης και Διαμαντής συνδυάζονταν τέλεια στην επίθεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι West Bombers ήταν καθηλωτικοί. Με τον Κώστα Χρόνη να πυροβολεί από την περίμετρο, η ομάδα του Σιαρέ έτρεξε ένα επιμέρους 15-9 παίρνοντας τελικά την νίκη με 57-50 συνεχίζοντας έτσι το αήττητο σερί της. Για τους μαχητικούς Brothers United, στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραραν οι Αβούρης, Διαμαντής και Καράμπελας.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Διαμαντής με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Brothers United είχαν 20/66 εντός πεδιάς, 5/14 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα κι έκαναν 20 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 22/59 εντός πεδιάς, 6/22 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα.

Brothers United (Καράμπελας): Πίτος 4, Αβούρης 16, Διαμαντής 13, Καλαματιανός 6, Αρχοντουλάκης, Καμπάκης 2, Καράμπελας 9.

West Bombers (Σιαρές): Ζαχαρίου, Μπαρδούλης 2, Μουζακίτης 3, Χρόνης 22, Σιαρές 4, Λαγογιάννης, Κουλούρης 14, Ρούσσος 10, Θεόδωρος 2.

Τι μας άρεσε: Τρομερό παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον!