02/06/2022
Chicago Hulks 12 8 12 13 - 45 -
San Anargiri Sperms 14 11 8 4 - 37 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Chicago Hulks!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development 2 League  , οι Chicago Hulks τριπλασίασαν   τις νίκες τους  στη διοργάνωση  , καθώς οι San Anargiri Sperms  υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 45-37  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Κωνσταντίνο Καλδέλη   , καθώς βοήθεισε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες και σκόραρε σε καίρια χρονιακά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 4  πόντους και 11 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Χουρσόγλου να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ  , 1-8 ,  για να έρθει η αντίδραση των γηπεδούχων , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ , 11-4 , έκλεισαν τη περίοδο στο μείον δύο , 12-14  . Ο Χουρσόγλου  πέτυχε 7 πόντους , ενώ 6 είχε ο Χατζής .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά , 17-14 και εν συνεχεία  18-17 , με τους  παίκτες του Μάκη Αντωνίου να πραγματοποιούν εκπληκτικό φίνις , αφού με οκτώ αναπάντητους πόντους βρέθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο συν πέντε , 20-25   . Ο Νάσσου  πέτυχε 3 πόντους , ενώ από 3 είχαν οι Μπίλιας και Μπέλλος .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα των πέντε  , 25-30 , οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Νάσσου και Καλδέλη έφεραν την αναμέτρηση στη απόλυτη ισορροπία, 30-30 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 32-33 υπέρ των Sperms  . Ο Νάσσου  πέτυχε 3 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μπέλλος   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Hulks μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχα απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , έλεγξαν τα ριμπάουντ  , έτρεξαν με χαρακτηριστική επιτυχία στον αιφνιδιασμό  και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με το τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη τρίτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 45-37   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνο Καλδέλη  με 4 πόντους και 11 ριμπάουντ , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Νίκος Χουρσόγλου ειχε 12 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασσίστ και 3 κλεψίματα .

Οι Chicago Hulks είχαν 16/51 δίποντα , 1/17 τρίποντα  , 10/14 βολές ,  49 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 11 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 17 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/34 δίποντα , 5/22 τρίποντα , 8/23 βολές ,  40 ριμπάουντ , 5 ασίστ ,  9 κλεψίματα  και 17 λάθη .

Chicago Bulls(Σιαχάμης): Παπαγιαννάκος 5 , Σιαχάμης 2 , Παρσόπουλος , Τσαρτσής 4 , Τιγγινάκας 2 , Νικολάου ,  Καλδέλης 4 , Χατζής 13 , Νούσσας 15  .

San Anargiri Sperms(Αντωνίου) : Κούτρης 7 , Μπίλιας 4 , Συρανίδης 8 , Χουρσόγλου , Σερεβετάς , Μπέλλος 6 , Γαβριηγλόγλου  .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών !