13/11/2019
Hoopers BC 17 5 16 16 - 54 -
Houston Problems 5 21 6 7 - 39 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Enersizers!

Αλώβητοι πέρασαν από το κλειστό του Μενιδίου το βράδυ της Δευτέρας οι Enersizers, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League επιβλήθηκαν των Houston Problems με 54-39, κάνοντας το 3/3, ενώ άφησαν την παρέα του Σταυρόπουλου χωρίς νίκη.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το ματς οι Enersizers, καθώς με 8 πόντους του Στανωτά, τρίποντο του Λιβιτσάνου και βοήθειες των Γεωργόπουλο, Λιόκα και Γαβαλά, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 17-5. Ο Λένης και ο Αυγερινός ήταν αυτοί που σκόραραν στα πρώτα λεπτά για τους φιλοξενούμενους μέσα από την ρακέτα, ενώ ½ βολές είχε ο Ελευθερίου.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης οι δύο ομάδες, με τους Houston Problems να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς και με τους Παπαϊωάννου (8π), Ελευθερίου (4π) και Τσουραπά (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-26. Κόλλησαν επιθετικά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τους Γεωργόπουλο (3π) και Γαβαλά (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Enersizers επέβαλαν εκ νέου τον ρυθμό τους και με δράστες τους Γεωργόπουλο, Τσεκούρα και Λιόκα με 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 38-32. Τους «λευκούς» κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Ελευθερίου και το δίποντο του Αυγερινού. Σκορ τρίτης περιόδου 38-32.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Κατσάφαρου δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με το δίδυμο Γαβαλά – Λιόκα να ηγείται της επίθεσης με 6 πόντους ο καθένας, έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 54-39. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά οι Houston Problems, παρά τα τρίποντα που σημείωσαν οι Χαλκής και Παπαϊωάννου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 24/58 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 11/41 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Mvp των Enersizers ο Λίοκας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 δίποντα, ενώ μάζεψε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Houston Problems ο Ελευθερίου με 9 πόντους, έχοντας ½ βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Enersizers (Τσεκούρας): Μπίθας, Γεωργόπουλος 9, Λιβιτσάνος 3 (1), Στανωτάς 12, Γαβαλάς 12, Τσεκούρας 6, Κατσάφαρος, Λιόκας 12

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Παπαϊωάννου 11 (3), Χαλκής 5 (1), Τσουραπάς 3 (1), Σταυρόπουλος 2, Ελευθερίου 9, Λένης 2, Αυγερινός 7

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Houston Problems στο πρώτο ημίχρονο από το -12, αλλά και η διάρκεια που είχαν οι Enersizers στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης!